Astroloji Bilimi Nedir? Nereden Gelmiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.02.2021 tarih ve 01:12 saatinde Astroloji kategorisine yazıldı. Astroloji Bilimi Nedir? Nereden Gelmiştir?

makale içerik

Astroloji Bilimi Nedir? Nereden Gelmiştir?
Kısa Linki Kopyala

İnsanoğlunun kendisini, etrafındakileri, doğayı, çevresini özellikle dünyayı keşfetmesi yazılı tarihin oldukça öncesine dayanır. Bilimin evreni dizgesel bir halde rasat ve gözlem yöntemiyle incelenmesi olarak ele alırsak; tabiat bilimleri insanın ilgilenilmiş olduğu ilk bilim dalları içinde yer alır. İnsanlar canlıları incelemişlerdir ki bu biyolojidir, maddeyi incelemişlerdir ki bu da kimya ve fiziktir. Gökyüzü ise insanın anlamlandırmak için en oldukça gayret harcamış olduğu incelemelerin başını çekmiştir. Bu yüzden genel hatlarıyla en kapsamlı araştırmalar gökbilimi üstüne yapılmıştır.

Güneş, ay, yıldızlar, dünyanın hareketi ve en önemlisi sema ve yeryüzünün, dünyanın kendi içerisindeki bu dengesinin insan yaşam, karakteri, kişiliği, geleceği üstüne bir tesirinin olabilirliği ve şayet bu tarz bir olay var ise bu sistemin iyi mi işlediği temel soruydu. İşte bu sual astrolojinin doğduğu soruydu!

Astroloji kısacası gezegenlerin, yıldızların hareketlerini inceleyip bu hareketlerin insanoğlu üstündeki olumlu, olumsuz, genel etkilerini inceleyen bilim dalıdır. İnsanların gökyüzünü incelemeleri onların var oluşlarından bu yana bulunduğunu düşünürsek astrolojiyi bilimlerin en eskisi sayabiliriz. Bu çıkarımı medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılan Mezapotamya‘da bulunan kanıtlar desteklemektedir. Mezapotamya’da gezegenlerin insanları etkileyen tanrılar olduğuna inanılırdı ve bundan dolayı sema incelenmeli, yıldızların gezegenlerin hareketleri kayıt dibine alınmalıydı. Bunu da geometri biliminin katkısıyla yaptılar. Yunanlılar ise bunu kendi mitolojileriyle birleştirip zodyaka dayandırdıkları astrolojilerini oluşturdular. Zodyak burçlar kuşağı olarak bilinse de aslen ekliptiğin çevresinde güneşin ve gezegenlerin döndüğü bir kuşaktan başka bir şey değildir.

Astroloji bir çok bireyin sandığının aksine adamın geleceğiyle alakalı malumat vermez, adamın arasında bulunmuş olduğu ruh halinin ne şeklinde etkisinde bırakır içinde olacağına dair bilgiler verir. Astrolojide adamın karakter yapısı oldukça önemlidir. Astrolojiye bakılırsa adamın karakterine tesir eden birçok faktör vardır. Gökyüzü şu demek oluyor ki yıldızlar, yeryüzü, doğduğu ülke, şehir, köy, ailesi bu unsurlardan bazılarıdır.

Anahtar Kelimeler : İnsanoğlunun,kendisini,,etrafındakileri,,doğayı,,çevresini,özellikle,dünyayı,keşfetmesi,yazılı,tarihin,oldukça,öncesine,dayanır.,Bilimin,evreni,dizgesel,bir,halde,rasat..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar