Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.02.2021 tarih ve 01:02 saatinde Astroloji kategorisine yazıldı. Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

makale içerik

Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır ?
Kısa Linki Kopyala

Yunancada star anlamına gelen astro kelimesinden türeyen, astroloji; star bilimi olarak anılır. Bir bilim dalı olup olmadığı tartışıladursun, Sümerlerden kalan star haritalarının günümüzdeki geçerliliği, bu tartışmaları lüzumsuz kılıyor. Uzaydaki gezegen ve yıldızların konumlarının, dünya üstündeki hayatı etkilediği, yadsınmaz bir gerçekken, astrolojiye inanmayanların varlığı şaşırtmaktadır. Kendisi bir star bile olmayan, gezegenimizin uydusu olan ayın bile okyanusları harekete geçirecek karda güçlü bir çekim gücü yaratması düzgüsel ve inanılır bulunurken, arasında enerji taşıyan ve kendi ışığını yürüyerek yıldızların, hiç bir tesiri olmaması düşünülemez.

Dünyadan bakıldığında, gözüken gökyüzündeki yıldızların konumları, bütün canlılar üzerinde, bilhassa insanların hayatlarında ciddi etkilere sahiptir. Çok karmaşa hesaplamalarla ortaya konabilen bu etkiler, burçların simgeleri ile anlatılmaya çalışılır. Gök bilimi ve matematik bilimiyle iç içe geçmiş bir mevzudur burçlar.

BURÇ NEDİR?

Tam daire şeklindeki star haritasını, 30 derecelik açılarla, merkezde kesişen çizgilerle, 12’ye bölünmesiyle, burçların konumları ortaya çıkar. Bu 12 oda, 12 takımyıldızı anlatım eder. Her bir oda, burçların evlerini anlatım eder. Dairenin ortasındaki kesişme noktasında ise gezegenimiz dünya vardır. Burada amaç, dünyada dünyaya gelen bireyin, doğduğu an güneşe doğru bakmış olması farz edilerek, görmüş olduğu takımyıldızını tespit etmektedir. Her dünyaya gelen şahıs için; doğduğu coğrafi bölge, tarih, saat şeklinde verilerle, kişisel bir star haritası çıkarılır ve bu haritada yer edinen bilgilere nazaran; bireyin karakteri, zevkleri hatta bir yere kadar kaderi anlaşılabilir. Bu durum, anlatıldığından oldukça daha karmaşıktır, o şekildeki ki; burçları bilmek kişiyi anlamaya yetmez, yükselen burcu da bilmek gerekir.

YÜKSELEN BURÇ NEDİR?

Daire şeklindeki star haritası, 360 dereceye bölünür. Bu dereceler de, 12 burç evine bölünür. 12 burç evi, 12 takımyıldızıdır ve bu takımyıldızlar; güneş ve öteki gezegenleri yörüngelerinde tuttuklarından seçilmiştir. Bu yörüngelere ekliptik ismi verilir ve üstünden geçmiş olduğu varsayılan burçların kümesine de Zodyak ismi verilir. Zodyak, ilk burç olan Koç’dan harekete başlar. Sonra sırasıyla; Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını takip eder. Gezegenler, burcun evinde bulunmuş olduğu yere nazaran, haritaya işaretlenir ama bu ehil değildir, haritaya bir de yükselen burç ve tepe noktası çizilmesi gerekir.

Doğum tarihiniz ve bilhassa doğum saatinize nazaran, güneşin doğduğu taraftaki ufuk çizgisinde bulunan burç, sizin yükselen burcunuzdur. Oldukça detaylı hesaplamalar ve değişkenlerle bulunabilecek olan yükselen burç, aslolan burcunuzla bağımsız özelliklere haiz olmanıza sebep olabilir. Doğum tarihiniz ile aslolan burcunuzu, doğum tarihiniz ve doğum saatiniz ile de yükselen burcunuzu öğrenebilirsiniz. Gezegenlerin konumları ve doğum saatinize nazaran belirlenen yükselen burcunuzun, 25 yaşına kadar oldukça etken olduğu söylenmektedir.

YÜKSELEN BURÇ NASIL HESAPLANIR?

Hayatınız borunca kullanacağınız yeteneklerinizi ve benlik özellikleriniz belirleyen yükselen burç, internetten bulunabilecek otomatik hesaplama robotlarıyla, rahatlıkla hesaplanabilir. Ancak, hangi bilgilerle hesaplandığını bilmekte yarar vardır. Yükselen burcunuzu hesaplayabilmek için, doğum saatinizi tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Kişisel star haritanızı çıkarttıktan sonra, gezegenleri o tarihteki sıralarına koymanız gerekir.

Sonra, doğduğunuz yeri, saat ve tarih verileri ile haritada işaretlemelisiniz. İşaretlediğiniz noktanın doğusuna bakmış olduğunuzda gördüğünüz burç, yükselen burcunuzdur. Bu hesaplamaları, hemen hemen işin başlangıcında olan birinin yapması, harbiden oldukça zor olduğundan, ustalaşmış bir yardım alabilir ve bir astrologdan yardım alabilirsiniz. Haritayı kurmak ve burçları tespit etmek, netice çıkarmak için ehil olmadığından, değişkenlerin çokluğundan dolayı, bu işte uzmanlaşmış birinin bu haritayı yorumlaması en kısaca olacaktır.

Anahtar Kelimeler : Yunancada,star,anlamına,gelen,astro,kelimesinden,türeyen,,astroloji;,star,bilimi,olarak,anılır.,Bir,bilim,dalı,olup,olmadığı,tartışıladursun,,Sümerlerden,kalan,star,haritalarının,gün..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar