Atasözlerinin Etkisi ve Önemi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 27.02.2024 tarih ve 08:13 saatinde Atasözleri kategorisine yazıldı. Atasözlerinin Etkisi ve Önemi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Atasözlerinin Etkisi ve Önemi

Atasözleri, nesiller boyunca aktarılarak günümüze gelen kısa, özlü ve derin mesajlar içeren cümlelerdir. Havalar diğer adıyla atasözü bu kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Halkın değer yargılarını, inanç sistemini, hayat felsefesini ve ahlak kurallarını yansıtır. Araonlar(Romanovlar) "Atalar söylerinin, otlar köklerinden, suyun kaynaklarından eksildiği gibi eksilmez." demişlerdir. Hepsi, aynı ulusun, aynı geçmişin, aynı kültürün, aynı dünya görüşlerinin, aynı dili kullanarak ifade etmiş olduklarıdır. Atalar duygusuz, düşüncesiz öyle pat diye baştan savma sözler söylememişlerdir. İnsan hayatının her safhasına ait her türlü insan etkinliğini düşünerek, onlardan, o safha ile ilgili ne gibi sözler ve özlü ifadeler söylenebileceğini araşarak çalışmalarının maddei olarak sıraladıkları sonucundan hangi atasözleri söylemişlerdir. Atalara ait çalışmalar, "atalar görevlerinin başında dilin harika san'atçısı olarak çıkar ve böylelik ile halkın ruh ve dimağ özelliklerinin acilen (facile) yansıtacak. Atalar, halkın ruhunda yalnız soru ve cevap yapanakla kalmaz, daha, bunuları en tesirli ve en kesin bir biçimde ifade etmişlerdir. İnsan hayatının her safhasına ait her türlü insan etkinliğinin neticelerini "atalar söylemi" kategorisine girmektedir. Bununla beraber, atasözleri dediğimiz zaman bir nevi duygusal, dini, ahlaki, felsefi, kinayeli, gicelli cümleler, atasözler bunların hepsi ve başkaları değilmidir. Bunlarda da insanı, insanı, nesli, halkları, ulusları, ülkeleri betileyen ve besleyen birer insan eseri değildir mi?

Atasözlerinin Özellikleri

Atasözleri, aşağıdaki özelliklerine sahiptir: * genellikle birkaç veya çok sayda cümleyle ifade edilirler, * genellikle nesneldir, * genellikle özlüdür, * genellikle dil bakımından zengindir, * genellikle olumlu veya olumsuz bir yönü yansıtır, * genellikle pratik hayatta birçoğu için bir ders niteliğindedir, * genellikle evrenseldir, * genellikle eleştireldir, * genellikle didaktiktir.

Atasözlerinin İşlevleri

Atasözleri, aşağıdaki işlevleri sağlar: * bireylere ve topluma ders vermek, * bireylerin ve toplulukların inanç sistemleri ve değer yargılarına katkıda, * kişiler ve gruplar arasında bir uyum ve dayanışma sağlamanın, * dilin gelişmesine destek sağlamak, * bir dilin diğer dillerden farklılıkları arasında anahtar bir rol oynamak, * bireylerin ve toplulukların kültürler arasında yaşanan İletişim kolaylaştırmanın, * bireylerin ve toplulukların geçmişi gelecek ve bugün arasında uyum sağlamanın, * bireyleri ve toplulukları birleştirerek ortak bir amacı ve değerleri yaşlamanın.

Atasözlerleri Toplamanın Önemi

Atasözleri, geçmişten günümüze getirilen zengin kültür mirasıdır. Dolayısı ile atasözlerinin toplanması, saklanması ve değerlendirilenmesi büyük önem taşımaktadır. Atasözlerileri toplamak, daha geniş bir açıdan değerlendirmek, ifade edilen bir kavram birden daha dilde ifade ediliorsa, bunları bir takım şekline getirmek, bunların kolaylık derecelerini bulup bunları ve bunun gibi çalışmalara kolaylık derecelerini inceleyerek değerlendirmek yerindedir.

Anahtar Kelimeler : Atasözlerinin,Etkisi,ve,ÖnemiAtasözleri,,nesiller,boyunca,aktarılarak,günümüze,gelen,kısa,,özlü,ve,derin,mesajlar,içeren,cümlelerdir.,Havalar,diğer,adıyla,atasözü,bu,kül..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar