Blok Zinciri Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 28.04.2024 tarih ve 17:35 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Blok Zinciri Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Blok Zinciri Teknolojisinin Tarihsel Gelişimi

Blok zinciri, verilerin değiştirilemez, şeffaf ve güvenli bir şekilde kaydedildiği dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Tarihsel kökleri eski zamanlara kadar uzanmaktadır:

1980'ler: Merklet Ağaçları ve Kriptografi

Ronald Rivest ve Adi Shamir, blok zincirinin temelini oluşturan Merklet ağaçlarını icat ettiler. Ayrıca Whitfield Diffie ve Martin Hellman, güvenli veri iletişimi için asimetrik anahtar kriptografiyi geliştirdiler.

1991: Zaman Damgası Sunucusu

Stuart Haber ve W. Scott Stornetta, belgeleri güvenli bir şekilde zaman damgalayacak bir zaman damgası sunucusu önerdi.

1998: B-Money

Wei Dai, güvenli olmayan anonim bir elektronik para birimi olan B-Money'yi tasarladı. Blok zinciri benzeri özellikleri vardı ancak tamamen uygulanmadı.

2008: Bitcoin'in Doğuşu

Bilinmeyen bir kişi veya kişi grubu olan Satoshi Nakamoto, blok zincirini yaygınlaştıran ilk uygulama olan Bitcoin'i yarattı.

2010'lar: Blok Zinciri Platformlarının Gelişimi

Ethereum, Hyperledger ve diğerleri gibi platformlar, blok zincirinin farklı kullanım durumlarını keşfetmek için geliştirildi.

2020'ler: Ana Akım Kabul

Blok zinciri teknolojisi, finans, tedarik zinciri yönetimi, sağlık hizmetleri ve diğer birçok sektörde ana akım kabul görmeye başladı.

Anahtar Kelimeler : Blok,Zinciri,Teknolojisinin,Tarihsel,GelişimiBlok,zinciri,,verilerin,değiştirilemez,,şeffaf,ve,güvenli,bir,şekilde,kaydedildiği,dağıtılmış,bir,defter,teknolojisidir.,Tarihsel,kökleri,esk..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar