Makine Öğrenimi Algoritmalarının Türleri

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 19.03.2024 tarih ve 23:09 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Makine Öğrenimi Algoritmalarının Türleri

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Makine Öğrenimi Algoritmalarının Türleri

Makine öğrenimi algoritmaları, verilerden öğrenen ve karmaşık görevleri otomatikleştiren bilgisayar programlarıdır. İki ana makine öğrenimi algoritması türü vardır:

Denetlenmeli Öğrenme

Denetlenmeli öğrenme algoritmaları, giriş-çıkış verilerinin bir kümesiyle eğitilmiştir. Giriş verileri özellik kümesini içerirken, çıktı verileri etiket kümesini içerir. Algoritma, giriş verilerinden etiketleri öngörmeyi öğrenir ve ardından yeni, görülmemiş verilere uygulanabilir.

Denetlenmeli öğrenme algoritmaları şunları içerir:

* Lineer Regresyon * Lojistik Regresyon * Karar Ağaçları * Destek Vektör Makineleri

Denetlenmeyen Öğrenme

Denetlenmeyen öğrenme algoritmaları, etiketlenmemiş verilerin bir kümesiyle eğitilmiştir. Algoritmanın amacı, verilerdeki kalıpları ve yapıyı keşfetmektir. Verileri kümelemek, eksiltmek veya görselleştirmek için kullanılabilirler.

Denetlenmeyen öğrenme algoritmaları şunları içerir:

* K-Means Kümeleme * Hiyerarşik Kümeleme * PCA (Ana Bileşenler Analizi) * LDA (Lineer Ayrımcı Analiz)

Güçlendirilmiş Öğrenme

Güçlendirilmiş öğrenme, bir etki geri bildirim döngüsünde eğitim gören bir makine öğrenimi algoritması türüdür. Algoritma, bir ortamda eylemler yapar ve seçtiği eyleme göre bir ödül veya ceza alır. Algoritmanın amacı, ödülleri en üst düzeye çıkarmak ve cezaları en aza indirmek için en iyi eylemleri öğrenmektir.

Anahtar Kelimeler : Makine,Öğrenimi,Algoritmalarının,TürleriMakine,öğrenimi,algoritmaları,,verilerden,öğrenen,ve,karmaşık,görevleri,otomatikleştiren,bilgisayar,programlarıdır.,İki,ana,makine,öğrenimi,algori..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar