Yapay Zeka Bilimlerinde Öğrenme Algoritmaları

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 05.04.2024 tarih ve 09:07 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Yapay Zeka Bilimlerinde Öğrenme Algoritmaları

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yapay Zeka Bilimlerinde Öğrenme Algoritmaları

Yapay zeka bilimlerinde öğrenme algoritmaları, makinelerin deneyim yoluyla bilgi edinmesine ve sorunları çözmesine olanak tanıyan temel unsurlardır. Bu algoritmalar, makinelerin örneklerden modeller oluşturmasına, düzenleri tanımasına ve gelecekteki olayları tahmin etmesine imkan tanır.

Süpervizyonlu Öğrenme Algoritmaları

Süpervizyonlu öğrenme algoritmaları, etiketli veri kümeleri üzerinde eğitilirler. Etiketli veri kümelerinde, her veri noktasına doğru bir çıktı ilişkilidir. Bu algoritmalar hedef fonksiyonu öğrenerek yeni veri noktaları için etiketleri tahmin etmeyi amaçlarlar.

Doğrusal Regresyon

Doğrusal regresyon, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki doğrusal ilişkiyi modelleyen bir algoritmadır. Veri noktalarını en iyi şekilde yaklaştıran bir doğru çizgisi oluşturur ve gelecekteki bağımlı değişken değerlerini bağımsız değişken değerlerine göre tahmin eder.

Lojistik Regresyon

Lojistik regresyon, bağımlı değişkenin ikili bir sınıflandırma sorunu için koşullu olasılığını modelleyen bir algoritmadır. Veri noktalarını iki sınıfa ayıran bir lojistik fonksiyon oluşturur ve yeni veri noktalarının her sınıfa ait olma olasılığını hesaplar.

Yarı Süpervizyonlu Öğrenme Algoritmaları

Yarı süpervizyonlu öğrenme algoritmaları, hem etiketli hem de etiketsiz veri kümeleri üzerinde eğitilirler. Etiketli veri kümeleri, algoritmanın hedef fonksiyonu öğrenmesine yardımcı olurken, etiketsiz veri kümeleri modelin genelleştirilmesini iyileştirir.

Bilgi Geliştirme Öğrenmesi

Bilgi geliştirme öğrenmesi, etiketli verileri daha iyi kullanmak için etiketsiz verileri kullanır. Etiketsiz veri noktalarını keşfeden ve örüntüler bulan yarı süpervizyonlu bir algoritmadır. Bu bilgiler, etiketli verilerle birlikte hedef fonksiyonun daha doğru bir şekilde öğrenilmesine yardımcı olur.

Denetimsiz Öğrenme Algoritmaları

Denetimsiz öğrenme algoritmaları, etiketsiz veri kümeleri üzerinde eğitilirler. Etiketsiz veri kümelerinde, veri noktaları herhangi bir çıktı ile ilişkilendirilmez. Bu algoritmalar veri içinde gizli kalıpları ve yapıyı keşfetmeyi amaçlarlar.

K-Ortalamalar Kümeleme

K-ortalamalar kümeleme, veri noktalarını birbirine benzer veri noktaları kümelerine ayıran bir kümeleme algoritmasıdır. K önceden belirlenmiş küme sayısını kullanır ve her küme için bir merkez nokta oluşturur. Veri noktaları, merkez noktalarına en yakın kümelere atanır.

Ana Bileşenler Analizi

Ana bileşenler analizi, veri kümesindeki yüksek boyutlu değişkenleri daha düşük boyutlu bir alt kümeye dönüştüren bir boyut azaltma algoritmasıdır. Bu dönüşüm, değişkenlerin kovaryans yapısını dikkate alır ve veri kümesindeki en önemli varyasyonları belirler.

Anahtar Kelimeler : Yapay,Zeka,Bilimlerinde,Öğrenme,AlgoritmalarıYapay,zeka,bilimlerinde,öğrenme,algoritmaları,,makinelerin,deneyim,yoluyla,bilgi,edinmesine,ve,sorunları,çözmesine,olanak,tanıyan,temel,unsur..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar