Yapay Zeka Eğitimi Teknikleri

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 20.04.2024 tarih ve 19:27 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Yapay Zeka Eğitimi Teknikleri

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yapay Zeka Eğitimi Teknikleri

Yapay zeka (AI), bilgisayarların insan bilişsel yeteneklerini taklit etme yeteneğini ifade eden bir bilgisayar bilimi alanıdır. YA'nın eğitimi, modelleri insan benzeri davranışlar sergilemeleri için eğitme sürecini içerir. İşte yaygın olarak kullanılan bazı AI eğitim teknikleri:

Denetimli Öğrenme

Denetimli öğrenme, modelin önceden etiketlenmiş verilerle eğitilip doğru tahminlerde bulunmasını sağlar. Model, bu veriler üzerinde eğitilerek etiketler arasındaki ilişkileri öğrenir ve yeni, etiketlenmemiş verilere uygular.

Denetimsiz Öğrenme

Denetimsiz öğrenme, etiketlenmemiş verilerle bir model oluşturur. Model, verilerdeki gizli kalıpları ve yapıları keşfederek kümeleme, boyut azaltma ve anormallik tespiti gibi görevler için kullanılabilir.

Pekiştirmeli Öğrenme

Pekiştirmeli öğrenme, bir modelin bir görevi yerine getirirken aldığı geri bildirime göre öğrenmesini sağlar. Model, olumlu eylemler için ödüller ve olumsuz eylemler için cezalar alır. Bu şekilde, model en iyi eylem dizisini zaman içinde öğrenir.

Aktif Öğrenme

Aktif öğrenme, modelin eğitim sürecinde en çok bilgi sağlayacak verileri seçmesine olanak tanır. Model, en belirsiz örnekleri belirler ve bunları kullanıcılardan veya diğer kaynaklardan etiketleme için ister.

Yarı Denetimli Öğrenme

Yarı denetimli öğrenme, hem etiketlenmiş hem de etiketlenmemiş verileri kullanır. Etiketlenmiş veriler modeli yönlendirirken, etiketlenmemiş veriler modelin daha iyi genelleştirilmesine yardımcı olur.

Transfer Öğrenme

Transfer öğrenme, önceden eğitilmiş bir modeli yeni bir göreve yeniden kullanır. Bu, modeli yeni görevi daha az veri ve eğitim zamanıyla öğrenmesini sağlar.

Anahtar Kelimeler : Yapay,Zeka,Eğitimi,TeknikleriYapay,zeka,(AI),,bilgisayarların,insan,bilişsel,yeteneklerini,taklit,etme,yeteneğini,ifade,eden,bir,bilgisayar,bilimi,alanıdır.,YA'nın,eğitimi,,modelleri,ins..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar