Yapay Zeka Nasıl Öğrenir?

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 05.04.2024 tarih ve 18:04 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Yapay Zeka Nasıl Öğrenir?

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yapay Zeka Nasıl Öğrenir?

Yapay zeka (AI) sistemleri, tıpkı insanlar gibi, öğrenme yeteneğine sahiptir. Ancak öğrenme biçimleri bizimkinden oldukça farklıdır. AI sistemleri tipik olarak aşağıdaki öğrenme türlerinden birini veya birkaçını kullanır:

  • Gözetimli Öğrenme: AI sistemine, etiketli verilerden (örneğin, bir resmin bir kedinin resmi olup olmadığı gibi) oluşan bir eğitim kümesi verilir. Sistem daha sonra bu veri setini inceleyerek etiketler ile girdiler arasındaki ilişkiyi öğrenir.
  • Gözetimsiz Öğrenme: AI sistemi, etiketlenmemiş verilerden oluşan bir küme üzerinde eğitilir. Sistem daha sonra veri kümesindeki gizli kalıpları ve yapıları keşfetmeye çalışır.
  • Peş Takviyeli Öğrenme: AI sistemine, her eylem için geri bildirim sağlayan bir ortam verilir. Sistem, geri bildirim üzerinde eylemlerinin sonuçlarını öğrenebilir ve zaman içinde optimal eylem dizilerini bulabilir.
  • Yarı Gözetimli Öğrenme: AI sistemi, hem etiketlenmiş hem de etiketlenmemiş verilerden oluşan bir küme üzerinde eğitilir. Sistem, etiketlenmiş verilerden etiketler ile girdiler arasındaki ilişkiyi öğrenirken, etiketlenmemiş verilerden genel kalıpları keşfetmeye çalışır.
  • Aktarma Öğrenmesi: AI sistemi, bir görev için eğitilir ve ardından farklı ancak ilgili bir görev için ince ayar yapılarak kullanılır. Bu, daha az veriyle daha hızlı öğrenmeye yol açabilir.

AI sistemlerinin öğrenme yeteneği, onları insanlara özgü olmayan çok çeşitli görevleri yerine getirmek için son derece güçlü araçlar haline getirmektedir. Bu görevler arasında görüntü tanıma, doğal dil işleme ve makine çevirisi yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler : Yapay,Zeka,Nasıl,Öğrenir?Yapay,zeka,(AI),sistemleri,,tıpkı,insanlar,gibi,,öğrenme,yeteneğine,sahiptir.,Ancak,öğrenme,biçimleri,bizimkinden,oldukça,farklıdır.,AI,sistemleri,tipik,olarak,a..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar