Yapay Zeka Öğrenimi Çeşitleri

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 03.03.2024 tarih ve 05:11 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Yapay Zeka Öğrenimi Çeşitleri

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yapay Zeka Öğrenimi Çeşitleri

Yapay zeka (YZ), makineleri insan benzeri bilişsel görevleri yerine getirmelerini sağlayabilen bir bilgisayar bilimi alanıdır. YZ öğrenimi, makinelerin deneyimden öğrenmelerini sağlayan bir YZ alt alanıdır. Farklı YZ öğrenme türleri arasında şunlar bulunur:

Gözetimli Öğrenme

Gözetimli öğrenmede, algoritma etiketlenmiş bir veri kümesiyle eğitilir. Veriler, giriş olarak girdi ve çıktı olarak doğru çıktıyı içerir. Algoritma, bu verilerden veri noktaları arasındaki ilişkiyi öğrenir ve yeni, görülmemiş girişler için doğru çıktıyı tahmin edebilir.

Gözetimsiz Öğrenme

Gözetimsiz öğrenmede, algoritma etiketlenmemiş bir veri kümesiyle eğitilir. Veriler yalnızca girişleri içerir. Algoritma, verilerdeki kalıpları ve yapıları keşfetmeli ve çıkarımlarda bulunmalıdır.

Yarı Gözetimli Öğrenme

Yarı gözetimli öğrenmede, algoritma hem etiketlenmiş hem de etiketlenmemiş veri kümeleriyle eğitilir. Etiketlenmemiş veriler, etiketlenmiş verileri tamamlamaya ve algoritmanın daha iyi öğrenmesine yardımcı olur.

Takviye Öğrenmesi

Takviye öğrenmesinde, algoritma bir ortamla etkileşime girer ve eylemlerine göre ödüller veya cezalar alır. Algoritma, ödülleri en üst düzeye çıkarmak ve cezaları en aza indirmek için en iyi eylem dizisini öğrenir.

Derin Öğrenme

Derin öğrenme, birden fazla gizli katmanı ve karmaşık mimarileri olan yapay sinir ağlarını içerir. Derin öğrenme modelleri, karmaşık veri kalıplarını tespit etme ve çok çeşitli görevleri gerçekleştirmede güçlüdür.

Transfer Öğrenimi

Transfer öğrenmesinde, bir görev için eğitilmiş bir model, ilgili ancak farklı bir görev için kullanılır. Bu, yeni görevi sıfırdan eğitmeye kıyasla zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilir.

Anahtar Kelimeler : Yapay,Zeka,Öğrenimi,ÇeşitleriYapay,zeka,(YZ),,makineleri,insan,benzeri,bilişsel,görevleri,yerine,getirmelerini,sağlayabilen,bir,bilgisayar,bilimi,alanıdır.,YZ,öğrenimi,,makinelerin,deney..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar