Yapay Zeka Uygulamalarında Kullanılan Öğrenme Türleri

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 29.04.2024 tarih ve 19:58 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Yapay Zeka Uygulamalarında Kullanılan Öğrenme Türleri

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yapay Zeka Uygulamalarında Kullanılan Öğrenme Türleri

Yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) algoritmalarını kullanarak görevleri öğrenme ve yerine getirme yeteneklerini gösteren bilgisayar sistemleridir. Bu algoritmalar, hangi görevleri nasıl yerine getireceklerini açıkça programlanmadan veri örneklerinden öğrenirler. Verilerin öğrenme sürecine katılımına göre farklı ML öğrenme türleri vardır:

Gözetimli Öğrenme

Gözetimli öğrenmede, model, önceden etiketlenmiş veri örneklerinden öğrenir. Yani, doğru giriş-çıkış çiftlerine sahiptir. Algoritma, bu etiketli verilerden örüntüler çıkarır ve benzer yeni verileri doğru bir şekilde tahmin etmeyi öğrenir.

Görüntüsüz Öğrenme

Görüntüsüz öğrenmede, model etiketsiz veri örneklerinden öğrenir. Verilerde herhangi bir önceden tanımlanmış etiket yoktur. Algoritma, verilerdeki içsel yapıları ve örüntüleri keşfetmeye odaklanır ve verilerden faydalı bilgiler çıkarmayı öğrenir.

Yarı Gözetimli Öğrenme

Yarı gözetimli öğrenme, hem etiketlenmiş hem de etiketsiz veri örneklerinin bir kombinasyonundan öğrenmeyi içerir. Etiketlenmiş veriler modeli yönlendirirken, etiketsiz veriler modeli daha sağlam ve genelleştirilebilir hale getirmeye yardımcı olur.

Takviye Öğrenimi

Takviye öğrenmede, model eylemlerine göre ödüller veya cezalar alır. Model, iyi ödüller elde edecek ve kötü ödüllerden kaçınacak şekilde hangi eylemleri gerçekleştireceğini öğrenir. Bu tür öğrenme, robot kontrolü ve oyun oynama gibi görevlerde yaygın olarak kullanılır.

Transfer Öğrenimi

Transfer öğrenmede, bir model belirli bir görev için eğitildikten sonra, benzer ancak farklı bir görev için yeniden kullanılır. Önceden eğitilmiş modelin bilgisi, yeni görevi öğrenmeyi hızlandırır ve geliştirir.

Anahtar Kelimeler : Yapay,Zeka,Uygulamalarında,Kullanılan,Öğrenme,TürleriYapay,zeka,(AI),,makine,öğrenimi,(ML),algoritmalarını,kullanarak,görevleri,öğrenme,ve,yerine,getirme,yeteneklerini,gösteren,bilgisaya..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar