Yapay Zeka ve Tabii Dil İşleme

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 29.04.2024 tarih ve 08:59 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Yapay Zeka ve Tabii Dil İşleme

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yapay Zeka ve Tabii Dil İşleme

Yapay zeka (YZ), makinelerin insan zekasını taklit etmesine yönelik bir bilgisayar bilimi alanıdır. YZ sistemleri, öğrenme, problem çözme, doğal dil işleme ve görme gibi insan bilişsel işlevlerini gerçekleştirmek üzere tasarlanır.

Tabii dil işleme (TDİ), makinelerin insan dilini anlaması ve yorumlaması için kullanılan bir YZ alanıdır. TDİ sistemleri, dil bilgisi, sözcük anlamı ve bağlam gibi dilbilgisisel ve anlamsal kuralları kullanarak insan dilini işler.

YZ ve TDİ, metin özetleme, makine çevirisi ve metin sınıflandırma gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır. YZ destekli TDİ sistemleri, büyük metin veri kümelerinden anlamlı bilgiler çıkarmakta, iletişim engellerini aşmakta ve dil tabanlı görevleri otomatikleştirmektedir.

Örneğin, YZ destekli TDİ sistemleri, bir tıbbi metni okuyup, hastalığın semptomlarını ve olası tanıları tanımlayabilir. Bu sistemler ayrıca, farklı dillerdeki metinleri birbirine çevirebilir ve metin belgelerini konuya veya anahtar kelimelere göre sınıflandırabilir.

YZ ve TDİ, insan iletişimini ve bilgiye erişimi iyileştirme potansiyeline sahiptir. Gelecekte, YZ destekli TDİ sistemlerinin, doğal dil iletişimi yoluyla insanlarla daha etkili bir şekilde etkileşime girmesine ve bilginin daha erişilebilir ve anlaşılabilir olmasına yardımcı olması beklenmektedir.

Anahtar Kelimeler : Yapay,Zeka,ve,Tabii,Dil,İşlemeYapay,zeka,(YZ),,makinelerin,insan,zekasını,taklit,etmesine,yönelik,bir,bilgisayar,bilimi,alanıdır.,YZ,sistemleri,,öğrenme,,problem,çözme,,doğal,dil,işleme,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar