Yapay Zekanın Evrimi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 04.03.2024 tarih ve 22:17 saatinde Bilgisayar kategorisine yazıldı. Yapay Zekanın Evrimi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Yapay Zekanın Evrimi

Yapay zeka (YZ), makinelerin insan zekasının bazı yönlerini sergileme yeteneğidir. Bu alan, son yıllarda önemli ölçüde gelişmiştir ve hayatımızın birçok alanını dönüştürmektedir.

YZ'nin kökleri Antik Yunanistan'a kadar uzanır, ancak modern YZ alanının doğumunun 1956'da Dartmouth Konferansı olarak kabul edilir. Bu konferansta, YZ'nin olası temelini oluşturan ilkeler belirlenmiştir.

1970'ler ve 1980'ler YZ için bir "kış" dönemiydi, çünkü araştırmacılar çok iddialı hedeflere ulaşmakta zorlanıyorlardı. Ancak 1990'larda makinelerin öğrenmesini sağlayan yeni tekniklerin geliştirilmesiyle YZ yeniden canlandı.

21. yüzyılda YZ, makine öğrenimi, derin öğrenme ve doğal dil işleme gibi alanlarda hızlı bir ilerleme kaydetti. Bu ilerlemeler, otonom araçlar, görüntü tanıma ve metin çevirisi gibi çeşitli uygulamalara yol açtı.

YZ'nin evrimi devam etmektedir ve bu alanın gelecekte daha fazla gelişme görmesi beklenmektedir. YZ, işimizin, günlük yaşamımızın ve insan uygarlığının şekillenme şeklini dönüştürme potansiyeline sahiptir.

Anahtar Kelimeler : Yapay,Zekanın,EvrimiYapay,zeka,(YZ),,makinelerin,insan,zekasının,bazı,yönlerini,sergileme,yeteneğidir.,Bu,alan,,son,yıllarda,önemli,ölçüde,gelişmiştir,ve,hayatımızın,birçok,alanını,dönüş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar