Nobel Fizik Ödülü 2019 Verildi!

Bu yazı Mehmet Dana tarafından 14.10.2019 tarih ve 17:12 saatinde Bilim kategorisine yazıldı. Nobel Fizik Ödülü 2019 Verildi!

makale içerik

Nobel Fizik Ödülü 2019 Verildi!
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

2019 Nobel Fizik Ödülü geçtiğimiz günlerde 3 bilim adamına verildi ve gelenek yerini buldu. Bu seneki Nobel Fizik Ödülü 2'ye bölündü. Bir yarısı Kanadalı gökbilimci James Peebles'e gitti. İsviçreli gökbilimciler Michel Mayor ve Didier Queloz da diğer yarısını kazanarak bilim ve insanlık tarihine geçtiler. Peki bu yılki Nobel Fizik Ödülü'nü hak edecek neyi buldu bu adamlar?

 

Barış Özcan'ın videosunda anlattığı gibi bir fincan olarak görebileceğimiz evrenimizde üç tip enerji vardır. İlki kahvenin, yani uzayın karanlık enerjisi, ikincisi kahvede bolca bulunan süt tozu gibi görebileceğimiz karanlık madde, üçüncüsü ise bu iki büyük enerjinin arasında bir tutam şeker kadar bile yer kapkamayan madde bulunuyor. Günümüze kadar bütün bilim insanlarımız bu bir tutam şeker ile uğraş içerisindedirler. İsviçreli gökbilimciler Michel Mayor ve Didier Queloz Öte Gezegen keşifleri ile 1995 Yılından beri isimlerinden oldukça söz ettiren bilim adamları fakat 51 Pegasi ve Pegasi A- B- D gibi Öte Gezegenleri keşfeden bu adamlar bu keşiflerden çok sonra ne yaparak Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı?

Onların son zamanlarda hep yaptığı araştırmaların dışında yaptığı farklı bir konu da bulunuyor. 51 Pegasi b isimli Öte Gezegen'i keşfeden bu ikili, ilk kez günümüzde Güneş Sistemi dışında var olan bir gezegeni keşfetmiyorlar elbette fakat en önemlisini keşfetmiş olabilirler. Çünkü yıldızı bir cüce olan ve Dünya'ya 80 Işıkyılı uzaklıkta bulunan bu sistem, içinde bulunduğu Pegasus Takım Yıldızı'nın en verimli gezegenlerine sahip olabilir. Galaksimizde var olduğu yüz milyarlarca gezegen ve trilyonlarca yıldız her ne kadar insan evrimine dayanamayıp insanlık asla hepsini öğrenmiş olamayacak ama bu olasılıklar bile insanlığın geleceğine farklı bir umut ışığı tutmuyor değil. 

 

2019 Nobel Fizik Ödülü diğer yarısını tek başına kazanan Kanadalı gökbilimci James Peebles'in Teorik Keşiflerinin önemi ise Nobel Fizik Ödülleri Komitesi Başkanı Mats Larsson'un kendi ağzıyla söylediği şu cümleler "Kozmik arka plan ışıması, evrenin bebekliğinden günümüze nasıl geliştiğini anlamamızı sağlayan bir altın madenine dönüştü. James Peebles'ın teorik keşifleri olmasaydı, bu ışımanın büyük bir hassasiyetle yapılan ölçümleri bize hiçbir şey anlatmayacaktı." diyor. Ayrıca James Peebles'in daha önce teorik olarak kanıtladığı gibi Evrenin ve uzayın sadece %5'ini oluşturduğunu bildiğimiz görünür maddeler konusunda da farklı bir bakış kazandırdı. Kalan %95'lik bir alan kaplayan Krema ve Kahvenin kendisi için ise teorik keşifleri sayesinde artık insanlık her uzay seyahatinde yeni hesaplamalara kavuştu. Artık daha doğru sonuçlar alınmasını sağlayacak olan teorik keşifleri için James Peebles'e ve Michel Mayor ve Didier Queloz'a bütün insanlık adına teşekkür ediyoruz!

 

Anahtar Kelimeler : 2019,Nobel,Fizik,Ödülü,geçtiğimiz,günlerde,3,bilim,adamına,verildi,ve,gelenek,yerini,buldu.,Bu,seneki,Nobel,Fizik,Ödülü,2..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar