Uzay denince aklınıza neler geliyor?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 22:02 saatinde Bilim kategorisine yazıldı. Uzay denince aklınıza neler geliyor?

makale içerik

Uzay denince aklınıza neler geliyor?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Uzay, dünyanın atmosferi ve öteki gök cisimleri haricinde yer edinen ve ebedi büyüklükte olduğu varsayılan boşluk. Uzay madde ve evrenden oluşan geniş bir sistemdir. Evrenin dev gibi büyüklüğünü düşünecek olursak feza başlı başına bir merak mevzusu olmaktadır. Güneş, gezegenler, yıldızlar, galaksiler, asteroitler ve meteorlardan olup biten gök cisimlerinden olup biten maddesel yapıyı kapsayan boşluklu yapıya feza denmektedir.

Gözlemlendiği kadarıyla kainat 100 milyondan fazla galaksiden meydana gelmektedir. Güneş sisteminin de yer almış olduğu Samanyolu Galaksisi de bunlardan birisidir. Galaksiler arasında milyonlarca gök cismini barındırmaktadır. Uzay ve gök cisimlerinin incelenmiş olduğu bilim dalına astronomi denilmektedir.

 

Uzay denince akla asla şüphesiz yıldızlar gelmektedir. Kızgın gazlardan olup biten ve çevresine ısı, fer yürüyerek gök cisimlerine star denmektedir. Gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızlar bizim dünyamızdan hatta güneşten büyük, oldukça uzaktaki yıldızlardır. Gözle yada teleskopla gözüken parlak yıldızlardan başka gökyüzünde fer yaymayan yıldızlar da vardır,  bu yıldızlara sönmüş yıldızlar denilmektedir.

Uzay denince akla gelen bir öteki mühim gök cisimleri ise gezegenlerdir. Bir yıldızın çevresinde dolaşan gök cisimlerine gezegen denilmektedir. Dünyanın da arasında yer almış olduğu Güneş Sisteminde, güneşin direkt uydusu olan sekiz gezegen olduğu kabul edilmiştir. Bu gezegenler, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gezegenleridir. Güneşin çevresinde muayyen dönüş hareketleri yaparak Güneş Sistemimizi oluştururlar.

Güneş sisteminde yer edinen asteroitler gezegenlere oranla minik hacim ve kütleye haiz olduklarından ötürü gezegenimsi olarak adlandırılırlar. Güneş Sisteminde Mars ile Jüpiter içinde yer alırlar. Sayıları çok fazladır.

Anahtar Kelimeler : Uzay,,dünyanın,atmosferi,veötekigök,cisimleriharicindeyer,edinenveebedibüyüklükte,olduğu,varsayılan,boşluk.,Uzay,madde,ve,evr..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar