Alberte Einstein'ın Yaşamı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 26.02.2024 tarih ve 05:33 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Alberte Einstein'ın Yaşamı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Alberte Einstein'ın Yaşamı

Alberte Einstein, 14 Mart 1879'da Almanya'nın Ulm şehrinde doğdu. Babası Herman Einstein, bir tüccardı ve annesi Pauline Einstein (Koch), bir ev hanımıydı. Einstein, ailesinin tek çocuğuydu. Küçük yaşlardan itibaren matematiğe ve fiziğe ilgi duymaya başladı. 12 yaşında, öklid geometrisini keşfetti ve bu, onun matematik ve fizik alanına olan ilgisinin artmasına neden oldu.

Einstein, 1894 yılında Zürich Politeknik Okulu'na girdi ve 1900 yılında fizik ve matematik alanlarında diploma aldı. Daha sonra, Bern Patent Ofisi'nde memur olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde, özel görelilik teorisini geliştirdi ve bu teori, modern fiziğin temel taşlarından biri haline geldi. 1905 yılında, "Annus Mirabilis" (Harika Yıl) olarak bilinen bir yılda, Einstein, fotoelektrik etkisi,ブラウン Hareketi ve özel görelilik teorisi olmak üzere üç önemli makale yayınladı.

1909 yılında, Zürich Üniversitesi'nde profesör oldu ve 1911 yılında, Prag Üniversitesi'ne geçti. 1915 yılında, genel görelilik teorisini geliştirdi ve bu teori, kütle çekiminin doğasını açıkladı. 1917 yılında, Berlin Üniversitesi'ne geçti ve 1933 yılına kadar burada kaldı. Hitler'in iktidara gelmesiyle birlikte, Einstein, Almanya'yı terk etmek zorunda kaldı ve Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Princeton Üniversitesi'nde profesör oldu ve 1955 yılında burada öldü.

Einstein, 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilir. Özel görelilik teorisi ve genel görelilik teorisi, modern fiziğin temellerini oluşturmuştur. Ayrıca, fotoelektrik etkisi ve Brown Hareketi ile ilgili çalışmaları da önemlidir. Einstein, Nobel Fizik Ödülü'nü 1921 yılında, "fotoelektrik etkisini açıkladığı için" aldı.

Anahtar Kelimeler : Alberte,Einstein'ın,YaşamıAlberte,Einstein,,14,Mart,1879'da,Almanya'nın,Ulm,şehrinde,doğdu.,Babası,Herman,Einstein,,bir,tüccardı,ve,annesi,Pauline,Einstein,(Koch),,bir,ev,hanımıydı.,Einst..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar