Audrey Hepburn: Hollywood'un Simgesi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 03.04.2024 tarih ve 04:05 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Audrey Hepburn: Hollywood'un Simgesi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Audrey Hepburn: Hollywood'un Simgesi

Audrey Hepburn, 4 Mayıs 1929'da Brüksel, Belçika'da dünyaya geldi. Babası Joseph Victor Anthony Hepburn-Ruston, İngiliz bir bankacı ve annesi Ella van Heemstra, Hollandalı bir baronesti. Küçük yaşta bale eğitimi almaya başladı ve genç bir kızken Nazi işgalinden kaçarak Hollanda'ya sığındı.

Savaştan sonra Hepburn, Londra'ya taşındı ve dans ve oyunculuk dersleri almaya başladı. 1951'de "Gigi" müzikalinde küçük bir rol oynadı ve burada yapımcı Cecil Beaton'ın dikkatini çekti.

Hepburn'ün çıkış rolü, 1953'te "Roman Holiday" filmindeki Prenses Anne karakteriydi. Bu rol ona En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandırdı. Bu filmden sonra Hollywood'un en büyük yıldızlarından biri haline geldi.

"Sabrina" (1954), "Savaş ve Barış" (1956) ve "My Fair Lady" (1964) gibi klasik filmlerde rol aldı. Toplamda beş kez En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve iki kez kazandı.

Hepburn aynı zamanda bir moda ikonu olarak da tanınıyordu. Givenchy ile olan yakın ilişkisi, zamansız şıklığın bir sembolü haline gelen "küçük siyah elbise" gibi simgesel tasarımlara yol açtı.

Perdedeki başarılarının yanı sıra Hepburn, bir hayırseverdi. 1988'de UNICEF'in İyi Niyet Elçisi oldu ve çocukların refahı için yorulmadan çalıştı.

Audrey Hepburn, 20 Ocak 1993'te İsviçre'nin Tolochenaz kasabasında kolon kanseri nedeniyle öldü. Hollywood'un en sevilen ve saygı duyulan yıldızlarından biri olarak tarihe geçti.

Anahtar Kelimeler : Audrey,Hepburn:,Hollywood'un,SimgesiAudrey,Hepburn,,4,Mayıs,1929'da,Brüksel,,Belçika'da,dünyaya,geldi.,Babası,Joseph,Victor,Anthony,Hepburn-Ruston,,İngiliz,bir,bankacı,ve,annesi,Ella,van..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar