Barack Obama: Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. Başkanı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 29.02.2024 tarih ve 15:57 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Barack Obama: Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. Başkanı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Barack Obama: Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. Başkanı

Barack Obama, 4 Ağustos 1961'de Honolulu, Hawaii'de doğdu. Columbia Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Chicago'da cemaat organizatörü olarak çalıştıktan sonra 1996'da Illinois Eyalet Senatosu'na seçildi. 2004'te Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'na seçildi ve 2005'ten 2008'e kadar görev yaptı.

2008'de Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. başkanı seçilen ilk Afrikalı-Amerikalı oldu. İki dönem görev yaptı ve en önemli başarılarından bazıları Uygun Fiyatlı Bakım Yasası'nın kabul edilmesi, Irak Savaşı'nın sona ermesi ve Usame bin Ladin'in öldürülmesiydi.

Obama, 2017'de görevinden ayrıldı ve o zamandan beri bir yazar, konuşmacı ve aktivist olarak çalıştı. Eşi Michelle ile iki kızı Malia ve Sasha ile birlikte yaşıyor.

Kleopatra VII: Mısır'ın Son Firavunu

Kleopatra VII, Ptolemaios hanedanlığının son firavunu ve Mısır'ı yönetmiş en ünlü kadınlardan biriydi. MÖ 69'da doğdu ve MÖ 30'a kadar hüküm sürdü.

Kleopatra, zekası ve güzelliğiyle tanınırdı. Roma generali Jül Sezar ve ardından Sezar'ın halefi Mark Antony ile romantik ilişkiler kurdu. Bu ittifaklar Mısır'ın Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olmasını geciktirmeye yardımcı oldu.

MÖ 31'de Octavian (daha sonra İmparator Augustus) Mısır'ı işgal etti. Kleopatra, Octavian'ın eline geçmekten kaçınmak için intihar etti. Mısır'ın son firavunu olarak tarihe geçti ve bugün hala dünyanın en büyüleyici ve tartışmalı figürlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Leonardo da Vinci: Rönesans'ın Dehası

Leonardo da Vinci, 15 Nisan 1452'de Vinci, İtalya'da doğdu. Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından, mucitlerinden ve bilim insanlarından biri olarak kabul edilir.

Leonardo, "Mona Lisa" ve "Son Akşam Yemeği" gibi dünyaca ünlü sanat eserleriyle tanınır. Ayrıca helikopter, paraşüt ve tank gibi çok çeşitli icatlar tasarladı. Ayrıca insan vücudu ve doğa hakkında ayrıntılı araştırmalar gerçekleştirdi.

Leonardo da Vinci, 2 Mayıs 1519'da Fransa'da öldü. Mirası, 500 yıldan fazla bir süredir sanatçılara, mucitlere ve bilim insanlarına ilham vermeye devam ediyor.

Anahtar Kelimeler : Barack,Obama:,Amerika,Birleşik,Devletleri'nin,44.,BaşkanıBarack,Obama,,4,Ağustos,1961'de,Honolulu,,Hawaii'de,doğdu.,Columbia,Üniversitesi,ve,Harvard,Hukuk,Fakültesi'nden,mezun,oldu.,Chic..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar