Barack Obama'nın Siyasi Hayatı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 01.05.2024 tarih ve 19:15 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Barack Obama'nın Siyasi Hayatı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Barack Obama'nın Siyasi Hayatı

Barack Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. ve ilk Afrikalı-Amerikalı başkanıdır. 1961'de Hawaii'nin Honolulu şehrinde doğdu ve Chicago'nun South Side semtinde büyüdü. Columbia Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu ve Chicago'da toplum örgütçüsü olarak çalıştı. 1996 yılında Illinois Eyalet Senatosu'na seçildi ve 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'na seçildi.

Obama, 2008'de başkanlık için Demokrat adayı olarak seçildi ve 2008 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday John McCain'i yenerek Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk Afrikalı-Amerikalı başkanı oldu. 2012 yılında yeniden seçildi ve iki dönem başkanlık yaptı. Obama'nın başkanlığına sağlık sigortası kapsamını milyonlarca Amerikalıyı kapsayacak şekilde genişleten Uygun Fiyatlı Bakım Yasası da dahil olmak üzere çeşitli önemli yasal değişikliklere tanık oldu.

Obama'nın dış politikası, iklim değişikliği, çekirdek silah kontrolü ve çok taraflı diplomasinin uygulanmasına odaklandı. İran nükleer anlaşması ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik Paris Anlaşması'nın imzalanması da dahil olmak üzere bir dizi önemli uluslararası anlaşmayı savundu. Obama ayrıca Irak ve Afganistan'daki savaşları sona erdirmeye çalıştı.

Obama'nın başkanlığı çok sayıda zorlukla da karşı karşıya kaldı. Büyük Durgunluk, İslami Devlet'in yükselişi ve 2012 Benghazi saldırısı gibi ciddi ulusal güvenlik zorlukları ile karşı karşıya kaldı. Ancak Obama, Amerikan halkı arasında popüler bir figür olmaya devam etti ve görevinden yüksek onay notlarıyla ayrıldı.

Obama, görevi bıraktığından bu yana, gelişmekte olan liderlerin mentorluğu ve küresel konuları ele almaya odaklanan Barack Obama Vakfı dahil olmak üzere bir dizi girişim başlattı. Kendi hatıralarını yazmaya da devam etti.

Anahtar Kelimeler : Barack,Obama'nın,Siyasi,HayatıBarack,Obama,,Amerika,Birleşik,Devletleri'nin,44.,ve,ilk,Afrikalı-Amerikalı,başkanıdır.,1961'de,Hawaii'nin,Honolulu,şehrinde,doğdu,ve,Chicago'nun,South,Side..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar