Barack Obama'nın Yolculuğu: Bir Başkanın Biyografisi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 03.03.2024 tarih ve 21:32 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Barack Obama'nın Yolculuğu: Bir Başkanın Biyografisi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Barack Obama'nın Yolculuğu: Bir Başkanın Biyografisi

Barack Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. başkanı olarak iki dönem görev yapan ilk Afrikalı Amerikalıydı. 4 Ağustos 1961'de Honolulu, Hawaii'de doğan Obama, karma ırktan gelen bir ailenin çocuğuydu. Annesi beyaz bir Amerikalı olan Ann Dunham, babası ise Kenyalı bir ekonomist olan Barack Obama Sr.'ydi.

Obama'nın erken çocukluğu, annesi ve üvey babası Lolo Soetoro'nun yardımıyla Honolulu'da geçti. 6 yaşındayken babasıyla buluşmak için Endonezya'ya taşındı. Jakarta'da dört yıl geçirdikten sonra, annesiyle yeniden bir araya gelmek için Hawaii'ye döndü.

Obama, Punahou Okuluna devam etti ve daha sonra Columbia Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesi'ne gitti. Chicago'ya taşındıktan sonra topluluk organizatörü olarak çalıştı ve iki yıl boyunca Illinois Senatosunda görev yaptı.

2004 yılında Obama, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'na seçildi. 2008'de, başkan adaylığı için Demokrat Parti'nin adaylığını aldı ve seçimi Cumhuriyetçi aday John McCain karşısında kazandı.

Başkanlığı sırasında Obama, Uygun Fiyatlı Bakım Yasası da dahil olmak üzere bir dizi önemli yasayı yasalaştırdı. Ayrıca Irak Savaşı'nı sona erdirdi ve Usame bin Ladin'in öldürülmesini emretti.

2016 yılında Obama'nın yerine Donald Trump seçildi. O zamandan beri Obama, iklim değişikliği konusunda çalıştı ve genç liderleri destekleyen Obama Vakfı'nı kurdu.

Anahtar Kelimeler : Barack,Obama'nın,Yolculuğu:,Bir,Başkanın,BiyografisiBarack,Obama,,Amerika,Birleşik,Devletleri'nin,44.,başkanı,olarak,iki,dönem,görev,yapan,ilk,Afrikalı,Amerikalıydı.,4,Ağustos,1961'de,Ho..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar