Benjamin Franklin'in Biyografisi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 22.03.2024 tarih ve 13:20 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Benjamin Franklin'in Biyografisi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Benjamin Franklin'in Biyografisi

Benjamin Franklin (17 Ocak 1706 - 17 Nisan 1790), Amerikalılar tarafından "Amerika'nın Babası" olarak bilinen, çok yönlü bir Amerikalıydı. Bir mucit, bilim insanı, devlet adamı, diplomat, yazar ve hayırsever olarak tanınıyordu.

Boston, Massachusetts'te mütevazı bir ailede doğdu. Küçük yaşta okula gitti ancak 10 yaşında çalışmak için ayrıldı. Abisinin yanında çıraklık yaptıktan sonra, 1723'te Philadelphia'ya taşındı ve burada kendi matbaasını kurdu.

Franklin, matbaa işinde başarılı oldu ve halk kütüphaneleri, itfaiye teşkilatları ve hastaneler gibi toplum yararına hizmetler başlatmak için kullandığı servet kazandı. Aynı zamanda seçkin bir bilim insanıydı ve elektrik üzerine yaptığı araştırmalar, yıldırımın doğasını anlamamıza yol açtı.

Franklin, Amerika Birleşik Devletleri Devrimi'nde önemli bir rol oynadı. İkinci Kıta Kongresi'nin bir delegesiydi ve Bağımsızlık Bildirgesi'nin yazılmasına yardım etti. Devletler Birliği'nin ilk postane müdürü ve Fransa'da Amerikan elçisi olarak görev yaptı.

Devrimden sonra Franklin, anayasal konvansiyona katıldı ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nın oluşturulmasına yardım etti. Aynı zamanda faal bir hayırseverdi ve Philadelphia'daki Pennsylvania Üniversitesi'nin kurulmasına yardım etti.

Franklin, 84 yaşında Philadelphia'da öldü. Hala Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en etkili ve saygı duyulan figürlerden biri olarak kabul edilmektedir. Mirası, 100 dolarlık banknotta portresinin yer almasıyla ve onun adını taşıyan sayısız okul, üniversite ve şehirle yaşıyor.

Anahtar Kelimeler : Benjamin,Franklin'in,BiyografisiBenjamin,Franklin,(17,Ocak,1706,-,17,Nisan,1790),,Amerikalılar,tarafından,"Amerika'nın,Babası",olarak,bilinen,,çok,yönlü,bir,Amerikalıydı.,Bir,mucit,,bili..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar