Clara Barton: Amerikan Kızıl Haçı'nın Kurucusu

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 05.03.2024 tarih ve 09:19 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Clara Barton: Amerikan Kızıl Haçı'nın Kurucusu

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Clara Barton: Amerikan Kızıl Haçı'nın Kurucusu

Clara Barton, 25 Aralık 1821'de Massachusetts'in Oxford kasabasında doğdu. Zor bir çocukluk geçiren Barton, genç yaşta hemşirelik mesleğine ilgi duydu. 1854'te Kırım Savaşı başladığında, Barton savaş alanına gönüllü olarak gitti ve orada hemşire olarak çalıştı. Savaşa tanık olduğu dehşet, savaş zamanında yaralı askerlere yardım etmeye adanmış bir hayır kurumu kurma konusundaki kararlılığını ateşledi.

1861'de Amerikan İç Savaşı patlak verdiğinde Barton, savaş alanlarında gönüllü hemşire olarak hizmet etti. Hem Kuzey hem de Güneyli askerlere eşit derecede yardım etti ve "Savaş Alanı Meleği" lakabını aldı. Savaştan sonra, savaşın yıktığı ülkeyi yeniden inşa etmek için çalıştı ve savaş gazilerine yardım etmek için çeşitli örgütler kurdu.

1881'de Barton, Amerika Birleşik Devletleri'ne Kızıl Haç'ı tanıttı ve Amerikan Kızıl Haçı'nın ilk başkanı oldu. Kızıl Haç'ın ilk 23 yılında başkan olarak görev yapan Barton, örgütü doğal afetlerden savaşlara kadar çeşitli krizlere müdahale eden dünyaca ünlü bir insani yardım kuruluşu haline getirdi.

Barton, 12 Nisan 1912'de Maryland, Glen Echo'daki evinde 90 yaşında öldü. Amerikan Kızıl Haçı'nın kurucusu ve lideri olarak yaptığı çalışmalarla tanınan Barton, Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok hatırlanan ve onurlandırılan kadınlardan biri olmayı sürdürüyor.

Anahtar Kelimeler : Clara,Barton:,Amerikan,Kızıl,Haçı'nın,KurucusuClara,Barton,,25,Aralık,1821'de,Massachusetts'in,Oxford,kasabasında,doğdu.,Zor,bir,çocukluk,geçiren,Barton,,genç,yaşta,hemşirelik,mesleğine,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar