John F. Kennedy: Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. Başkanı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 02.04.2024 tarih ve 19:10 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. John F. Kennedy: Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. Başkanı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

John F. Kennedy: Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. Başkanı

John Fitzgerald Kennedy, 29 Mayıs 1917'de Brookline, Massachusetts'te doğdu. Varlıklı bir İrlandalı-Amerikalı ailede büyüdü ve Harvard Üniversitesi'nde okudu. 1941'de Amerika Birleşik Devletleri Donanması'na katıldı ve II. Dünya Savaşı'nda görev yaptı. Savaştan sonra Kongre'ye seçildi ve 1961'de Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanı oldu.

Kennedy, karizması ve vizyonuyla tanınıyordu. "Camelot" olarak adlandırılan başkanlığını, sosyal adalet reformları, uzay yolculuğunun ilerlemesi ve Soğuk Savaş'ın azaltılmasıyla karakterize etti. Küba Füze Krizi sırasında Sovyetler Birliği ile nükleer bir savaşın eşiğine geldi, ancak gerilimi azaltmak için çalıştı ve kısmi nükleer deneme yasağı antlaşması müzakere etti.

22 Kasım 1963'te Kennedy, Dallas, Teksas'ta suikasta uğradı. Ölümü ulusal bir trajediydi ve mirasının bugüne kadar tartışılmaya devam ettiği bir Amerikan ikonu haline geldi. Sivil haklar, eğitim ve çevrenin korunması konusundaki çalışmalarıyla hatırlanıyor.

Anahtar Kelimeler : John,F.,Kennedy:,Amerika,Birleşik,Devletleri'nin,35.,BaşkanıJohn,Fitzgerald,Kennedy,,29,Mayıs,1917'de,Brookline,,Massachusetts'te,doğdu.,Varlıklı,bir,İrlandalı-Amerikalı,ailede,büyüdü,ve..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar