Kimdir bu Sergey Lebedev ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.03.2021 tarih ve 19:37 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Kimdir bu Sergey Lebedev ?

makale içerik

Kimdir bu Sergey Lebedev ?
Kısa Linki Kopyala

Sergey Alexeyevich Lebedev (Rusça: Серге́й Алексе́евич Ле́бедев; 2 Kasım 1902, n.s. - 3 Temmuz 1974), elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanlarında çalışan bir Sovyet bilim adamı ve ilk Sovyet bilgisayarlarının tasarımcısıydı.

Biyografi
Lebedev, Rusya'nın Nizhny Novgorod kentinde doğdu. 1928'de Moskova Yüksek Teknik Okulu'ndan mezun oldu. O zamandan 1946'ya kadar Moskova ve Kiev'deki All-Union Elektroteknik Enstitüsünde (daha önce MSTU'nun bir bölümü) çalıştı. 1939'da elektrik sistemlerinin "yapay kararlılığı" teorisinin geliştirilmesinden dolayı Bilim Doktoru derecesi aldı.

II.Dünya Savaşı sırasında, Lebedev karmaşık sistemlerin kontrol otomasyonu alanında çalıştı. Grubu, tanklar için silah hedefleyen bir stabilizasyon sistemi ve havadan füzeler için otomatik bir yönlendirme sistemi tasarladı. Bu görevleri yerine getirmek için Lebedev sıradan diferansiyel denklemleri çözmek için bir analog bilgisayar sistemi geliştirdi.

1946'dan 1951'e kadar Ukrayna Bilimler Akademisi'nin Kiev Elektroteknik Enstitüsüne başkanlık ederek elektrik sistemlerinin kararlılığını iyileştirmeye çalıştı. Bu çalışması için 1950'de Stalin (Devlet) ödülünü aldı.

1948'de Lebedev, yabancı dergilerden, batı ülkelerindeki bilim adamlarının, ayrıntılar gizli olmasına rağmen elektronik bilgisayarların tasarımı üzerinde çalıştıklarını öğrendi. Aynı yılın sonbaharında laboratuvarının çalışmalarını bilgisayar tasarımına odaklamaya karar verdi. Lebedev'in ilk bilgisayarı MESM, 1951'in sonunda tamamen tamamlandı. Nisan 1953'te Devlet komisyonu BESM-1'i çalışır durumda kabul etti, ancak Makine ve Enstrüman İnşaat Bakanlığı'nın itirazı nedeniyle seri üretime geçmedi. kendi daha zayıf ve daha az güvenilir makinesini geliştirmişti.

Lebedev daha sonra yeni ve daha güçlü bir bilgisayar olan M-20'yi geliştirmeye başladı ve bu sayı saniyede yirmi bin işlemlik beklenen işlem hızını ifade ediyor. 1958 yılında makine operasyonel olarak kabul edildi ve seri üretime alındı. Eş zamanlı olarak BESM-1'in bir gelişimi olan BESM-2 seri üretime geçti. BESM-2, M-20'den daha yavaş olmasına rağmen, daha güvenilirdi. Uydu yörüngelerini ve Ay'ın yüzeyine ulaşmak için ilk roketin yörüngesini hesaplamak için kullanıldı. Lebedev ve ekibi, başta 17 yıldır üretimde olan BESM-6 olmak üzere birkaç bilgisayar daha geliştirdi.

1952'de Lebedev, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nde profesör oldu. 1953'ten ölümüne kadar, bugün adı Hassas Mekanik ve Bilgisayar Mühendisliği Enstitüsü'nün müdürüydü.

Lebedev Moskova'da öldü ve Novodevichy Mezarlığı'na defnedildi.

1996 yılında IEEE Bilgisayar Topluluğu, bilgisayar tasarımı alanındaki çalışmaları ve Sovyet bilgisayar endüstrisini kurması nedeniyle Sergey Lebedev'i Bilgisayar Öncüsü Ödülü ile ödüllendirdi.

Anahtar Kelimeler : Sergey,Alexeyevich,Lebedev,(Rusça:,Серге́й,Алексе́евич,Ле́бедев;,2,Kasım,1902,,n.s.,-,3,Temmuz,1974),,elektrik,mühendisliği,ve,bilgisayar,bilimi,alanlarında,çalışan,bir,Sovyet,bi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar