Marie Curie: Radyasyonun Öncüsü ve İki Nobel Ödülü Sahibi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 08.03.2024 tarih ve 07:03 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Marie Curie: Radyasyonun Öncüsü ve İki Nobel Ödülü Sahibi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Marie Curie: Radyasyonun Öncüsü ve İki Nobel Ödülü Sahibi

Marie Curie, 7 Kasım 1867'de Polonya'da doğdu. Küçük yaşlarından itibaren parlak bir zeka sergiledi. 24 yaşında Paris'te Sorbonne Üniversitesi'ne girdi ve burada fizik ve matematik okudu.

1895'te Pierre Curie ile evlendi. Birlikte radyoaktivite alanındaki araştırmalara odaklandılar. 1898'de uranyum cevherinde bulunan ve daha sonra polonyum ve radyum olarak adlandırdıkları iki yeni element keşfettiler.

1903'te Curie çifti ve Henri Becquerel, radyoaktivite çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. Curie, Nobel Ödülü'nü alan ilk kadındı.

Pierre Curie, 1906'da bir trafik kazasında trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Curie, kederine rağmen çalışmalarına devam etti ve 1911'de radyum ve polonyumun kimyasal ve tıbbi özelliklerini araştırdığı için Nobel Kimya Ödülü'nü aldı.

Curie, radyasyonun tedavi edici özelliklerini keşfetti ve radyoterapinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlere mobil radyoloji birimleri sağladı.

Curie, 4 Temmuz 1934'te radyasyona maruz kalmanın neden olduğu aplastik anemi nedeniyle hayatını kaybetti. Mirası, iki Nobel Ödülü, radyoaktivite konusundaki öncü çalışmaları ve kanser tedavisine yaptığı katkılarla yaşamaya devam ediyor.

Anahtar Kelimeler : Marie,Curie:,Radyasyonun,Öncüsü,ve,İki,Nobel,Ödülü,SahibiMarie,Curie,,7,Kasım,1867'de,Polonya'da,doğdu.,Küçük,yaşlarından,itibaren,parlak,bir,zeka,sergiledi.,24,yaşında,Paris'te,Sorbonne..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar