Nelson Mandela: Apartheid'e Karşı Mücadele Eden Simge

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 29.04.2024 tarih ve 00:55 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Nelson Mandela: Apartheid'e Karşı Mücadele Eden Simge

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Nelson Mandela: Apartheid'e Karşı Mücadele Eden Simge

Nelson Mandela, 1918-2013 yılları arasında yaşamış, Güney Afrikalı bir devrimci, siyasi lider ve insan hakları savunucusudur. Apartheid rejimine karşı ömür boyu süren mücadelesiyle tanınır ve Güney Afrika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Mandela, Transkei'nin Qunu köyünde doğdu. Thembu etnik grubuna aitti ve doğum adı Rolihlahla'ydı, ancak daha sonra öğretmeninin verdiği Nelson adını aldı. Gençken, Fort Hare Üniversitesi'nde hukuk okudu, ancak siyasi faaliyetleri nedeniyle atıldı.

Mandela, 1944'te Afrika Ulusal Kongresi'ne (ANC) katıldı. Apartheid sistemine karşı mücadeleye dahil oldu ve 1951'de ANC Gençlik Ligi başkanı seçildi. 1952'de hükümetin apartheid karşıtı kampanyasına katıldığı için tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı.

Mandela, Robben Adası'nda 27 yıl hapis yattı. Bu süre zarfında ANC'nin dışarıdaki operasyonlarını yönetmek için gizlice hapishaneden kaçırıldı. 1985'te serbest bırakıldı ve apartheid rejimine karşı mücadelesine devam etti.

1990'larda apartheid sisteminin sona ermesiyle birlikte Mandela, Devlet Başkanı F.W. de Klerk ile müzakereler yürüttü. 1994'te Güney Afrika'nın ilk demokratik seçimlerinde ANC adına zafer kazandı ve cumhurbaşkanı seçildi.

Mandela'nın başkanlığı sırasında, Güney Afrika geçmişin ırk ayrımcılığını gidermek için çalıştı. Gerçekleşme ve Uzlaşma Komisyonu'nu kurdu ve apartheid suçları soruşturuldu. Mandela, barışçıl uzlaşma ve ulusal birleşmeyi teşvik etme konusundaki çabalarıyla Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Mandela, 5 Aralık 2013'te 95 yaşında hayatını kaybetti. Apartheid'e karşı mücadelede bir sembol ve ilham kaynağı olarak hatırlanıyor. Mirası, dünyanın her yerinde insan hakları ve adalet için mücadele etmeye devam ediyor.

Anahtar Kelimeler : Nelson,Mandela:,Apartheid'e,Karşı,Mücadele,Eden,SimgeNelson,Mandela,,1918-2013,yılları,arasında,yaşamış,,Güney,Afrikalı,bir,devrimci,,siyasi,lider,ve,insan,hakları,savunucusudur.,Aparthe..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar