Nelson Mandela: Özgürlük Savaşçısı ve Güney Afrika'nın İlk Siyah Başkanı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 04.03.2024 tarih ve 05:10 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Nelson Mandela: Özgürlük Savaşçısı ve Güney Afrika'nın İlk Siyah Başkanı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Nelson Mandela: Özgürlük Savaşçısı ve Güney Afrika'nın İlk Siyah Başkanı

Nelson Mandela, Güney Afrika karşıtı ırk ayrımcılığı hareketinde baskın bir figür ve Güney Afrika'nın ilk siyah başkanıydı. 18 Temmuz 1918'de Transkei'nin Mvezo köyünde doğdu. Thembu halkının bir şefinin oğluydu ancak çocukluğu yoksulluk içinde geçti. Nelson, 7 yaşında babasını kaybetti ve teyzesinin yanında büyüdü.

Mandela, 19 yaşındayken Fort Hare Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı ancak politik faaliyetleri nedeniyle okuldan atıldı. Daha sonra Johannesburg'a taşındı ve Afrika Ulusal Kongresi'ne (ANC) katıldı. ANC, Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına karşı mücadele eden bir siyasi örgüttü.

Mandela, ANC'de hızla yükseldi ve kısa süre sonra Özgürlük Şartı'nın hazırlanmasında kilit bir rol oynadı. Özgürlük Şartı, apartheid'in kaldırılması ve Güney Afrika'da ırk ayrımı yapılmaksızın bir toplumun kurulması talebinde bulundu.

1960 Sharpeville Katliamı'nın ardından Güney Afrika hükümeti ANC'yi yasakladı. Mandela, sabotaj ve ihanet gibi suçlardan 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mandela, Robben Adası hapishanesinde zorlu şartlarda tutuldu ancak pes etmeyi reddetti.

1990 yılında, Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve uluslararası baskı nedeniyle Güney Afrika hükümeti apartheid'i kaldırdı. Mandela serbest bırakıldı ve ANC Başkanı olarak ANC'nin apartheid sonrası Güney Afrika'da barışçıl geçişte oynayacağı rolde önemli bir figür haline geldi.

1994 yılında Mandela, Güney Afrika'nın ilk siyah başkanı seçildi. Barışçıl geçiş sağlama ve ırk ayrımcılığı geçmişinin üstesinden gelme çabaları nedeniyle takdir kazandı. 1999'da emekli oldu ve 5 Aralık 2013'te Johannesburg'da öldü.

Anahtar Kelimeler : Nelson,Mandela:,Özgürlük,Savaşçısı,ve,Güney,Afrika'nın,İlk,Siyah,BaşkanıNelson,Mandela,,Güney,Afrika,karşıtı,ırk,ayrımcılığı,hareketinde,baskın,bir,figür,ve,Güney,Afrika'nın,ilk,siyah,ba..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar