Steve Jobs'un Hayat Hikayesi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 25.02.2024 tarih ve 02:50 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Steve Jobs'un Hayat Hikayesi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Steve Jobs'un Hayat Hikayesi

Steve Jobs, 24 Şubat 1955'te San Francisco, California'da doğdu. Babası Abdulfattah Jandali, Suriye'den göç etmiş bir profesör ve yazar, annesi Joanne Schieble ise bir dilbilimciydi. Jobs, üvey babası Paul Jobs tarafından evlat edinildi.

Jobs, çocukluğunu California'da geçirdi. Lise yıllarında bilgisayar ve elektroniklerle ilgilenmeye başladı. 1972'de Reed College'a girdi ancak bir yıl sonra okulu bıraktı. Daha sonra Atari'de kısa bir süre çalıştı ve 1976'da arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte Apple Computer'ı kurdu.

Apple Computer, 1977'de ilk bilgisayarı Apple II'yi piyasaya sürdü. Apple II, büyük bir başarı kazandı ve Apple'ı dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinden biri haline getirdi. 1984'te Apple, Jobs'un öncülüğünde Macintosh'u piyasaya sürdü. Macintosh, grafiksel kullanıcı arayüzü ve fare ile kullanılan ilk kişisel bilgisayarlardandı. Macintosh da büyük bir başarı kazandı ve Apple'ı daha da güçlendirdi.

1985'te Jobs, Apple'daki yönetim kurulu ile anlaşmazlığa düştü ve şirketten kovuldu. Daha sonra NeXT'i kurdu ve bu şirket ile birlikte NeXTcube adlı bir bilgisayar üretti. NeXTcube, önemli bir başarı kazanamadı ancak daha sonra Apple tarafından satın alındı ve Apple'ın işletim sistemi olan OS X'in geliştirilmesinde kullanıldı.

1997'de Jobs, Apple'a geri döndü ve şirketin CEO'su oldu. Jobs, Apple'ı iflastın eşiğinden kurtardı ve şirketi yeniden dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri haline getirdi. Jobs'un liderliğinde Apple, iPod, iPhone ve iPad gibi devrim niteliğinde ürünler piyasaya sürdü. iPod, dijital müzik çalar pazarında, iPhone ise akıllı telefon pazarında büyük bir başarı kazandı. iPad de büyük ekranlı tablet bilgisayar pazarında lider konuma geldi.

Steve Jobs, 5 Ekim 2011'de pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Jobs, teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor ve onun mirası bugün de yaşamaya devam ediyor.

Anahtar Kelimeler : Steve,Jobs'un,Hayat,HikayesiSteve,Jobs,,24,Şubat,1955'te,San,Francisco,,California'da,doğdu.,Babası,Abdulfattah,Jandali,,Suriye'den,göç,etmiş,bir,profesör,ve,yazar,,annesi,Joanne,Schiebl..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar