Thomas Edison'un Hayatı ve Çalışmaları

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 27.02.2024 tarih ve 06:51 saatinde Biyografi kategorisine yazıldı. Thomas Edison'un Hayatı ve Çalışmaları

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Thomas Edison'un Hayatı ve Çalışmaları

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847'de Milan, Ohio'da doğdu. Samuel Ogden Edison Jr. ve Nancy Matthews Elliott Edison'un yedi çocuğunun en küçüğüydü. Edison, dört yaşına kadar konuşamadı ve okuma yazma öğrenmekte zorluk çekti. Sekiz yaşındayken, ailesi onu okuldan alıp evde eğitmeye başladı. Edison, genç yaşta bilim ve teknolojiye ilgi göstermeye başladı. On iki yaşındayken, ilk telgraf cihazını yaptı. On altı yaşındayken, ilk işini bir demiryolu telgrafçısı olarak aldı. Edison, telgrafçılık yaparken, birçok yeni telgraf cihazı icat etti. 1868'de, ilk elektrikli oy pusulasını icat etti. 1877'de, ilk fonografı icat etti. Fonograf, sesleri kaydedip çalabilen bir cihazdı. Edison, 1879'da, ilk akkor ampulü icat etti. Akkor ampul, elektriği ışık enerjisine dönüştüren bir cihazdı. Edison'un icatları, modern dünyanın şekillenmesinde büyük rol oynadı. 1890'da, General Electric şirketini kurdu. 1901'de, ilk hareketli resim kamerasını icat etti. 1914'te, ilk sesli filmi icat etti. Edison, 18 Ekim 1931'de, West Orange, New Jersey'de öldü.

Anahtar Kelimeler : Thomas,Edison'un,Hayatı,ve,ÇalışmalarıThomas,Alva,Edison,,11,Şubat,1847'de,Milan,,Ohio'da,doğdu.,Samuel,Ogden,Edison,Jr.,ve,Nancy,Matthews,Elliott,Edison'un,yedi,çocuğunun,en,küçüğüydü.,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar