A, B, 0 kan grubu sisteminde de anne ile çocuk içinde kan uyuşmazlığı görülebilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.07.2020 tarih ve 01:36 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. A, B, 0 kan grubu sisteminde de anne ile çocuk içinde kan uyuşmazlığı görülebilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kan uyuşmazlığı sanılanın aksine, eşler içinde değil, gebelik döneminde anne ile ebbek içinde oluşan ilk uyumsuzluk sorunudur.

Kandaki kırmızı kan hücrelerinde bulunan proteinler esas alındığında dört ana kan grubu tanımlanır; “A”, “B”, “AB” ve “0” grubu. Ancak bunlarla beraber bir de “Rh” tanımlaması laf konusudur. Kişinin Rh pozitif (+) yahut Rh negatif (-) olması, “D” proteinine haiz olup olmamasına bağlıdır. Rh (-) kişilerin bedeninde asla D proteini yoktur.AB 0 kan grubu uyuşmazlığı

Rh uygunsuzluğu kadar ağır seyretmese de “kan grupları” içinde da uygunsuzluk laf mevzusu olabilir. AB 0 uyuşmazlığı çoğu zaman anne 0, bebek A yada B kan grubuna sahipse ortaya çıkmaktadır. Eğer anne kan grubu A, bebek kan grubu B yada AB yahut anne kan grubu B, bebek kan grubu A yada AB ise kırmızı kan hücrelerinde (eritrosit) yıkımla giden hemolitik hastalığı ve sarılığa niçin olan bilirubin maddesinin kanda yükselmesi durumu ortaya çıkmaz.AB 0 kan grubu uyuşmazlığında ortaya çıkan hemoliz (hafifçe kan yıkımı), organik olarak mevcut antikorun plasentadan edilgen geçmesine bağlıdır. 0 grubunda olan bir kişide A ve B grubu belirleyicilerini çökelten anti A ve anti B antikorları vardır. AB 0 uyuşmazlığı, ilk gebelikten itibaren görülebilir. Ancak takip eden gebeliklerde hastalığın sertliği artmaz. Hastalığın klinik tablosu hafifçe kan yıkımından, şiddetli kansızlık ve sarılığa neden olan bilirubin kan düzeyinde artışa niçin olabilir.

Anahtar Kelimeler : Kan,uyuşmazlığı,sanılanın,aksine,,eşleriçindedeğil,,gebelik,döneminde,anne,ile,ebbekiçindeoluşan,ilk,uyumsuzluk,sorunudur. Kandaki,kırmızı,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar