Aşırı Beslenme Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 22:43 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Aşırı Beslenme Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Beslenme insan vücudunun sağlığı için fazlaca mühim bir durumdur. Beslenmenin dengeli ve tertipli işleyişi bireyin yaşam standardını de mühim seviyede etkilemektedir. Bu yüzden de bireyin muayyen vakit aralıklarında ve muayyen yaşlara gereksinim duyan beslenme açığına nazaran beslenmesi büyük ehemmiyet arz eder. İnsanların dengeli beslenmesi, bütün vitamin ve minerallerden eşit halde faydalanması anlamına gelmektedir. Günlük beslenme ihtiyacı da bireyin fizyolojik aktivitesi ve gövde kitle indeksine nazaran değişkenlik göstermektedir. Kişinin beslenme düzeni, direk olarak yaşamını etkilemektedir. Hayat kalitesini bu denli etkileyen durumda da dengenin korunmasının mühim olduğu gösterir.Eğer beslenme aşırı derecede olursa, bu konum sağlığın bozulmasına niçin olmaktadır. Günlük ihtiyaçtan fazla beslenme, bireyin kggram almasına niçin olur. Hareketin azalması ile de orantılı olarak bu sürecin bu halde devam etmesi bireyin aşırı kiloluluk denilen esenlik sorunu ile karşılaşmasına niçin olmaktadır. Obezite ilk etapta kggram alımı olarak malum bir metabolik hastalıktır. Ancak vakit ilerledikçe bu rahatsızlık bireyin hayatında birçok sistemin etkilenmesine niçin olacaktır. Kalp ve damar rahatsızlıkları, gerilim rahatsızlıkları, şeker rahatsızlıkları benzer biçimde birçok rahatsızlık etkeni, beslenmenin aşırı olmasından kaynaklanmaktadır. Beslenme düzeni bundan dolayı uzun solukta büyük ehemmiyet taşır. Beslenmenin tertipli olması ve bireyin beslenme düzenine ihtiyaç duyulan önemi vermesi niteliğinde bu gbi hastalıkların önüne geçilmesi de olası olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Beslenme,insan,vücudunun,sağlığı,içinfazlacamühimbir,durumdur.,Beslenmenin,dengeli,vetertipliişleyişibireyinyaşam,standardınıde ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar