Aynı ortamda bir arada yaşayan aynı türe ilişkin canlılar birbiriyle iyi mi etkileşim içindedirler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 01:12 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Aynı ortamda bir arada yaşayan aynı türe ilişkin canlılar birbiriyle iyi mi etkileşim içindedirler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Canlılar devamlı olarak direkt veya endirekt bir biçimde etkileşim halindedir. Canlıların bu denli dengeli bir biçimde hayatlarını devam ettirmeleri de bu dengenin korunmasından kaynaklanmaktadır. Bir arada ömür oldukca mühim bir husustur. Birbirine zarar vermeden ve devamlı olarak avlanmadan geçen bu süreç, canlılık için büyük ehemmiyet arz etmektedir. Canlıların hayatlarına bakıldığında da dengeli bir avlanma laf konusudur. Eğer bütün yılanlar bütün kurbağaları yeseydi ortamda beslenecek bir şey kalmayacaktı. Tüm etçiller otçullarla beslenirken otçulların neslinin tükenmesi de oldukca ciddi bir duruma sebebiyet verecektir.Sağlıklı bir ekosistem için bu dengenin devamlı korunması gerekmektedir. Bu ancak beslenme değil bununla beraber üreme mevzusunda da geçerlidir. Üreme ancak aynı tür canlılar değil değişik tür canlılar içinde da olabilmektedir. Bu durumda ortaya değişik türden canlıların çıkmış olduğu da gözlenir. Canlıların hayatlarını devam ettirmelerinin bir gereği de bundan geçer. Birbirine yarayışlı biçimde yararlı ilişkilerde bulunan canlılar da bulunmaktadır. Bu süreçte karşılıklı fayda sağlayarak birbirlerini avlamadan beslenebilirler. İşte bu seviye korunur ve bu korunma gerçekleşirken dışarıdan bir müdahale sistemin dengesini bozabilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Canlılardevamlıolarakdirektveyaendirektbirbiçimdeetkileşim,halindedir.,Canlıların,bu,denli,dengeli,birbiçimdehayatlarını,de..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar