Bataklık bölgelerinin çürük yumurta benzer biçimde kokmasının nedeni nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 01:02 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bataklık bölgelerinin çürük yumurta benzer biçimde kokmasının nedeni nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bataklık alanlara yaklaştığınızda burnunuza çürük yumurta kokusu gelir ve yaklaştıkça bu koku şiddetlenmeye başlar. Bataklık alanların çürük yumurta benzer biçimde kokmasının temel sebebi bu bölgelerde ortaya çıkan hidrojen sülfür gazıdır. Bu gaza yoğun biçimde maruz kalınmamalıdır, hidrojen sülfür zehirleyici bir gazdır.

Bataklık alanlarda geçmiş dönemlerde ömür devam etmiş hayvan, böcek ve nebat kalıntılarının nemli arazi içinde çürümesi sadece tam olarak yok olmaması nedeni ile hidrojen sülfür gazı ortaya çıkmaktadır. Gazın ortaya çıkması yüzlerce senelik bir süreç cevabında gerçekleşir. Bataklık alanların alt kısmında oluşan bu gaz, zemindeki sıvılaşma yoğunluğu sebebi ile kolaylıkla yüzeye çıkabilir. Bataklık alanlardaki bu gaz kokusunun nedenlerinden birisi bu sıvılaşma ile direkt alakalıdır.

Kimyasal formülü H2S olan bu gaz sıvılaştırıldığında elektriği iletmeyen yapısı sebebi ile elektrik iletkeni olarak kullanılamamaktadır. Hidrojen sülfür gazının kaynama sıcaklığı -60,75 °C, erime sıcaklığı ise -83,70 °C olarak meydana getirilen ölçümler neticesinde belirlenmiştir. Hidrojen sülfür gazı patlayıcı ve yanıcı özellikleri sebebi ile sıkıştırıldığında korku arz etmektedir.

Anahtar Kelimeler : Bataklık,alanlara,yaklaştığınızda,burnunuza,çürük,yumurta,kokusu,gelir,ve,yaklaştıkça,bu,koku,şiddetlenmeye,başlar.,Bataklık,alanların,çürük,yumurtabe..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar