Bazı canlıların sayısının oldukça fazla artışı aynı ekosistemde yaşadıkları öteki canlıları iyi mi etkileyebilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 22:15 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bazı canlıların sayısının oldukça fazla artışı aynı ekosistemde yaşadıkları öteki canlıları iyi mi etkileyebilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çevremizde gördüğümüz her şey belli başlı düzene sahiptir. Bu tertipli sistemin de malum kuralları mevcuttur. Ekosistem bu halde devamlı olarak dengede kalmalı veya dengesinin değişmesi için önlemler alınmalıdır. Aksi durumda canlılığın sonu anlamına gelmektedir. Canlı sistemlerin de en büyük gereksinim duyan şey sıhhatli çevredir. Sağlıklı bir muhit sıhhatli bir ömür kalitesi sunmaktadır. Bu yüzden de ekosisteme ihtiyaç duyulan önemin verilmesi oldukca önemlidir. Ekosistemde canlıların sayısının artması onunla beslenen canlıların azalma göstermesine sebep olmaktadır. Bundan ötürü da direk olarak o canlı grubu ile rabıta kurulur. Canlıların bu denli değişimi laf mevzusu olduğunda ekosistemin dengesinde bizi düşündürecek şeylerin olduğu da bilinmelidir.Ekosistemde yer edinen canlı gruplarında herhangi birinin artışı o canlının çevreye verdiği ziyanı arttırabilmektedir. Beslenme kaynaklarını devamlı kullanımı ve sayının kontrolsüz halde artması beslendiği canlı grubunun da sayısının artmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir sistemde bu balans genel hatlarıyla korunur. Dengenin korunması ancak tek bir canlıyı değil tüm canlılığı etkilemektedir. Sağlıklı bir halde ekosistemin devamlılığı böceklerden insanlara kadar gelen geniş bir etkileşim yelpazesine sahiptir.

Anahtar Kelimeler : Çevremizde,gördüğümüz,her,şey,belli,başlı,düzene,sahiptir.,Butertiplisistemin,demalumkuralları,mevcuttur.,Ekosistem,buhaldedevaml..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar