Beynin kokuyu idrak etme dışındaki öteki fonksiyonları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:04 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Beynin kokuyu idrak etme dışındaki öteki fonksiyonları nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Koku alma duyusu her ne kadar gözardı edilse de çok karmaşa bir yapıya sahiptir. Bazı araştırmacılara bakılırsa insan duygu, fikir ve davranışları üstünde en müessir olan duyu kokudur. Bu düşüncenin altında kokunun birçok beyin merkeziyle beraber ilişkili olması yatıyor. Vücudumuzda birçok yapının işleyişi gün yüzüne çıkarılmış olsa da beyinle alakalı sorular hala oldukca fazla. Beyinde duyularla, hafızayla, kişilikle ve davranışlarla alakalı birçok değişik birbiri ile bağlantılı alan olduğu bilinmektedir. Bu sayede dış dünyadan gelen duyular algılanmakla kalmayıp kişi için anlamı da belirlenir. Bu doğrultuda da bir uyaran için vereceği reaksiyon ortaya çıkar.Koku duyusu da öteki duyular şeklinde organlardan alınıp beyine ulaşır. Beyinde koku merkezleri bulunur. Öncelikle birincil koku merkezine oradan tali koku merkezine ulaşır. 34. Bölge olarak adlandırılan bölgede değişik kokuların ayırt edilmesi sağlanır. Bir başka bölgede koku duyusuna karşı gelişecek olan mutluluk, kaygı, coşku şeklinde duygular belirlenir. 28. Bölge koku hafızası oluşturur. Bu sayede bilgiler depolanır ve bir sonraki seferde bu bilgiler ile karşılaştırılır. Beyindeki merkezler yardımıyla alınan koku tanımlanır, duygular ve kişilikle harmanlanır, daha önceki koku detayları ile karşılaştırılır. Bu merkezlerdeki sorunlara bağlı olarak kokuyu alma yada değerlendirme süreçlerinde bozukluklar ortaya çıkar.

Anahtar Kelimeler : Koku,alma,duyusu,her,ne,kadar,gözardı,edilse,deçokkarmaşabir,yapıya,sahiptir.,Bazı,araştırmacılarabakılırsainsan,duygu,fikirve,davranışları&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar