Bilim insanları, fabrikaların veya kalabalık caddelerin yakınlarına fotosentez icra eden canlılardan alglerin konulmasını niçin önermektedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 22:18 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bilim insanları, fabrikaların veya kalabalık caddelerin yakınlarına fotosentez icra eden canlılardan alglerin konulmasını niçin önermektedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Meteoroloji üstüne emekler meydana getiren bilim adamları kalabalık mega kentlere ve şehirlere fotosentez yapabilen alglerin konulmasını önermekte ve bu mevzuda hükümetlerle iş donanması yapmaktadırlar.

Alg dediğimiz canlılar çok minik boyutlarına karşın yüksek oranlarda oksijen salınımı yapmaktadırlar. Kalabalık şehirlerde bilinmiş olduğu suretiyle sanayileşme ve şehirleşmenin tesiri ile havaya salınan karbondioksin ve sera gazları neticesinde oluşan kirlilik oksijen miktarını azaltarak insan sağlığı açısından tehtit gerçekleştiren gazların miktarını yükseltmektedir. Akciğer kanseri benzer biçimde mühim hastalıklara neden olabilen kent havasının kirliliğine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların her sene süratli bir biçimde artış göstermesi neticesinde araştırmacılar bu hususu çözebilecek bir metot arayışına girdiler. Havadaki zararı olan gazları bünyesine alarak fotosentez ile oksijen salınımı meydana getiren algler bu iş için çok etken bir çözüm olarak dikkatleri derhal üstüne çekti. Alg bununla beraber oldukca azca yer kaplamasından ötürü yüksek miktarlarda şehirlerin muhtelif noktalarına kolaylıkla bırakılabilmektedir.

Hava kirliliği ile alakalı çalışan bilim adamlarının daha değişik önerileri içinde en dikkat çeken teklif olarak gözler önüne serilen alg yığınlaması çok alaka çekti ve pek oldukca gelişmiş ülkenin, büyük kentlerinde uygulamaya kondu.

Anahtar Kelimeler : Meteorolojiüstüneemeklermeydana,getirenbilim,adamlarıkalabalık,mega,kentlere,ve,şehirlere,fotosentez,yapabilen,alglerin,konulmasını,önermekte,ve,bu ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar