Bir adamın yiyecek esnasında ancak varlıklı proteinler içeren besinler yemesi daha sonraki müddette metabolik hızını iyi mi ekiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:23 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bir adamın yiyecek esnasında ancak varlıklı proteinler içeren besinler yemesi daha sonraki müddette metabolik hızını iyi mi ekiler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Metabolizma fazlaca karmaşa bir oluşumdur. Bu oluşum içinde olup biten bütün değişimler, beslenme düzeni ile direkt ilgilidir. Beslenmenin düzenlenmesi ve bu sürecin atlatılmasında faaliyet yenilen besinlerle direkt bağlantılıdır. Örneğin, karbohidrat içinde ne olduğu yüksek besinlerin yenmesi, anlık olarak kan şekerini aşırı derecede yükseltmekte ve bu durumda kan şekerinin yükselmesi ve karnın doyması da kısa sürmektedir. Ancak sindirimi rahat olduğundan ferdin karnı kısa müddette acıkmaktadır. Karın tokluğunun sağlanması ve ferdin uzun zaman kendini aç hissetmemesi için sindirimi zorluk derecesi yüksek besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.Özellikle rejimlerde devamlı olarak protein ağırlıklı besinlerin tüketilmesi üstünde durulmaktadır. Bu konum proteinlerin uzun soluklu tokluk hissi vermesinden kaynaklanmaktadır. Protein, sindirimi midede süregelen ve hazım süresi bakımından fazlaca uzun devam eden bir besindir. Bundan ötürü da ferdin metabolizması devamlı olarak çalışır. Sindirim anına gidene kadar hatta vücuttan atılım sağlanana kadar metabolizma devamlı olarak çalışmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Metabolizmafazlacakarmaşabir,oluşumdur.,Bu,oluşumiçindeolup,bitenbütündeğişimler,,beslenme,düzeni,iledirektilgilidir.,Bes..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar