Bir bölgedeki biyokaçakçılık olaylarının artmasına bağlı olarak biyolojik çeşitlilik zaman içinde iyi mi değişir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 01:20 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bir bölgedeki biyokaçakçılık olaylarının artmasına bağlı olarak biyolojik çeşitlilik zaman içinde iyi mi değişir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir ülkenin haiz olduğu genetik zenginliğin yasal olmayan yollarla baş bir ülkeye kaçırılmasına ve bu genetik zenginlikten yarar sağlanmasına biyokaçakçılık denir. Biyokorsanlık olarak da adlandırılır. Normalde şartlarda bir ülke içinde bulunan değişik genetik özelliklere haiz canlı türleri o ülkeye aittir ve öteki ülkelerin bundan faydalanabilmesi için lüzumlu izinleri alması gerekir. Bu mevzuda dünya çapında topluluklar ülkeler arasındaki karışıklıklara mani olmak suretiyle çalışmaktadır.Ülkemiz biyolojik zenginliği oldukça yüksek sayılı ülkeler içinde yer aldığından biyokaçakçılık tehlikesi altındadır. Ülkemize özgü canlı türleri yasal olmayan yollardan öteki ülkelere kaçırılmaktadır. Genetik kaynaklarımızı korumak amacıyla biyokaçakçılık kanunu uygulanmaktadır ve bu girişimde bulunan kimseler cezalandırılmaktadır. Bu mevzuda aslolan mühim olan ise insanlara bu konudaki bilinci oturtmaktır. Bu amaca yönelik ülkenin dört bir tarafında genç, yaşlı her kesimden insan sempozyumlar düzenlenerek malumat verilmektedir. Unutulmamalıdır ki ülkemizden kaçırılan her genetik zenginlik biyolojik çeşitliliğe zarar vermektedir. Diğer ülkelerin eline geçen genetik miras ile ülkemiz ekonomik ve kültürel açıdan darbe almaktadır. Ülkemize ilişkin olan ve yasal olmayan yollarla kaçırılan her canlı ülkemize karşı kullanılabilir. Bize ilişkin olanı para ile satın almak zorunda kalabiliriz. Unutulmamalıdır ki para yada şahsi çıkarlar karşılığında ülke mirası satılamaz.

Anahtar Kelimeler : Bir,ülkeninhaizolduğu,genetik,zenginliğin,yasal,olmayan,yollarla,baş,bir,ülkeye,kaçırılmasına,ve,bu,genetik,zenginliktenyararsağlanmasına,biyokaçak&c..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar