Bir canlı türünün Uluslararası Dünya Koruma Birliği tarafınca piyasaya çıkan kırmızı listeye girmesinin sebepleri nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 01:19 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bir canlı türünün Uluslararası Dünya Koruma Birliği tarafınca piyasaya çıkan kırmızı listeye girmesinin sebepleri nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Topluluğu (IUCN) 185 ülkeden gelen naturel yaşamı koruma topluluklarının bir çatı altında birleştiği İsviçre merkezli internasyonal bir organizasyondur. UICN nesli tükenme tehlikesiyle yüz yüze olan canlıların belirlenmesi ve bu canlıların kamuoyuna bildirilerek koruma dibine alınmasını amaçlar. Bu gaye doğrultusunda UICN kırmızı sıralama isminde bir sıralama yayınlanır. UICN kırmızı sıralaması yardımıyla tehlikedeki türler belirlenir ve nesnel kriterler ile sınıflandırılır, genel anlamıyla tutarlı bir sistem oluşturulur.UICN kırmızı sıralama belirlenirken muayyen kriterler esas alınır. Öncelikle sınıflandırma yapılır. Tehdit altındaki canlılar tehlikeli sonuç, tehlikede ve kırılgan sınıflarına belli ölçütlere nazaran dahil edilir. İlk ve en mühim esas popülasyondaki azalmadır. Eğer canlı sayısı 10 senelik süreçte � lere varan oranlarda azalmışsa tehlikeli sonuç, P-70 oranında değişiklik laf mevzusu ise tehlikede, şayet 0-50 oranında azalma laf mevzusu ise kırılgan sınıfına dahil edilir. Popülasyondaki canlı sayısı kullanılamadığı durumlarda ömür alanının değişimine, ergin kişi sayılarına yada değişik nicel esaslara nazaran sınıflama yapılır. Bu sınıflama doğrultusunda lüzumlu bilgilendirmeler yapılarak koruma emek harcamaları başta tehlikeli sonuç arkasından tehlikede ve kırılgan gruplarına uygulanır. Korumada esaslar içinde canlı sayısının azalmasının sebepleri ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Anahtar Kelimeler : Dünya,Doğa,ve,Doğal,Kaynakları,Koruma,Topluluğu,(IUCN),185,ülkeden,gelennaturelyaşamıkoruma,topluluklarının,bir,çatı,altında,birleştiği,İsviçre,merkezli&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar