Bir ekosistemde ayrıştırıcıların yok olmasından müstahsil ve tüketicilerin iyi mi etkiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 21:48 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bir ekosistemde ayrıştırıcıların yok olmasından müstahsil ve tüketicilerin iyi mi etkiler?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Besin piramidinin temelinde üreticiler yer alır. Yukarı çıktıkça birincil tüketiciler, tali tüketiciler diye devam eder. Ayrıştırıcılar bu gıda piramidin her basamağında yer alır. Üreticiler güneş ışığını ve kimyasal maddeleri maddeleri kullanarak gıda üretirler. Birincil tüketiciler üreticileri, tali tüketiciler ise öteki tüketicileri gıda olarak kullanır. Bu biçimde ekosistemde gıda akışı sağlanmış olur. Peki bu sistem içinde ayrıştırıcıların rolü nedir?Ayrıştırıcılar isminden de anlaşılacağı suretiyle ölen canlıların ayrıştırılmasını sağlar. Ayrıştırıcılar ailesi muhtelif bakteri ve mantarlardan oluşur. Çürükçül olarak da adlandırılan bu canlılar üreticilerin ve tüketicilerin ölümüyle oluşan atık maddeleri parçalayarak toprağa karışmasını sağlar. Bu sayede hem kendileri için gıda oluşturmuş olur aynı zamanda atık maddeleri ortadan kaldırarak sistemin devamlılığını elde etmiş olurlar. Canlı atıklarında bulunan ve öteki canlılar tarafınca gıda olarak kullanılamayan maddeler ayrıştırıcılar tarafınca kullanılır ve yeniden toprağa karışır. Bu sayede üreticiler tarafınca yeniden kullanılabilir. Eğer ayrıştırıcılar yok olursa canlı atıkları doğada birikir. Üreticiler için lüzumlu mineraller toprakta azalır ve gıda üretimi sekteye uğrar. Besin piramidinde en temelde bulunan üreticilerin ehil besini üretememesi tüketicilerin de gıda bulamamasına dolayısıyla canlılığın yok bulunmasına sebep olur. Anlaşılacağı suretiyle ayrıştırıcıların görevini yerine getirmesi yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır. Ayrıştırıcılara misal vermek gerekirse baklagillerin köklerinde azot muhafazakar bakteriler bulunur. Bu bakteriler havada bulunan azotu tutarak baklagiller seçimi bitkilerin yararlanmasını sağlar.

Anahtar Kelimeler : Besin,piramidinin,temelinde,üreticiler,yer,alır.,Yukarı,çıktıkça,birincil,tüketiciler,talitüketiciler,diye,devam,eder.,Ayrıştırıcılar,bugıdapira..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar