Bir fosil örneğinde fazlaca azca oranda tespit edilen DNA örneğinin günümüzde malum canlıların DNA’sı ile karşılaştırılması olası mıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 01:10 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bir fosil örneğinde fazlaca azca oranda tespit edilen DNA örneğinin günümüzde malum canlıların DNA’sı ile karşılaştırılması olası mıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

DNA irsi bir materyaldir ve nesiller süresince süregelmektedir. En azca hasara uğrayan materyallerden biridir. Birçok fosil kaynaklarında bu benzer biçimde işlemler yapıldığında materyallerin bozulmadan günümüze kadar geldiği gözlenmiştir. Genetik materyallerin tespiti ve geçmişte yaşayan bu tür ile alakalı malumat sahibi olmakta fazlaca önemlidir. Çevremizde birçok geçmiş kalıntılar bulunmaktadır. Canlı kalıntıları ise fosil olarak adlandırılır. Fosiller genetik materyalleri olan DNA ları faal halde koruyarak günümüze kadar gelmişlerdir. Bunların incelenmesi de gelecek kuşakların ve günümüzün kıyasının yapılmasını sağlamaktadır.DNA incelenerek birçok dirimsel veri elde edilmektedir. Bunlardan en önemlisi, burada yayılış yayınlayan nebat örtüsü ve canlı popülasyonudur. Fosilin çevresinde yer edinen kalıntılar da toprak ile alakalı bilgiler vermektedir. Bu bilgilerin ışığında geçmişte fosilin bulunmuş olduğu çevreyle ilgili ayrıntılı malumat edilebilmektedir. Hangi canlıların olduğu döneme ilişkin olduğu ve bozunmadan günümüze kadar gelmiş olmasının nedenleri araştırılırken, birçok çevresel etmenin de devreye girmiş olduğu görülmektedir. Genetik materyal neslin devamlılığında fazlaca mühim bir rol almaktadır. Bundan ötürü incelenmesinin yapılması ve geçmiş ile gelecek içinde bir köprü kurulmasını sağlamaktadır. Hatta canlıların bu süreçte ne benzer biçimde durumlarla karşılaşmış olduğu ve morfolojik olarak iyi mi değiştikleri de açıkça ortaya konmaktadır.

Anahtar Kelimeler : DNAirsibir,materyaldir,ve,nesillersüresincesüregelmektedir.,Enazcahasara,uğrayan,materyallerden,biridir.,Birçok,fosil,kaynaklarında,bubenz..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar