Bir ömür alanındaki biyolojik çeşitliliğe neden olan faktörler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 22:19 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bir ömür alanındaki biyolojik çeşitliliğe neden olan faktörler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir bölgede yaşayan canlı türlerinin, genetik farklılıkların ve ömür alanlarının çeşitliliği biyolojik çeşitlilik olarak adlandırılır. Doğada her bir canlının bir rolü vardır. Biyolojik çeşitliliğin fazla olması bu görevin tam anlamıyla yerine getirilmesini sağlar. İnsanlık varoluşuyla beraber çevresindeki nebat ve hayvanları kullanmıştır. İnsanlığın bugünkü seviyesine gelmesinde biyolojik çeşitlilik mühim rol oynamıştır. İlaç üretme, hastaları iyileştirme, tarımsal faaliyetler, iş gücü oluşturma benzer biçimde birçok alanda fazla sayıda nebat ve hayvan çeşitliliği olması insanlara yarar sağlamıştır. Özellikle çeşitliliğin fazla olduğu bölgelerde insanoğlu bu alanlarda ilerlemiştir.Dünyanın her bölgesinde biyolojik çeşitlilik aynı değildir. Biyolojik çeşitliliği artıran faktörler içinde iklim şartları mühim rol oynar. Yaşam için müsait ısı ve hava şartları sağlanmışsa daha değişik türlerin yaşamasına olanak sağlar. Bölgenin toprak yapısı içinde bulunan mineraller ve kimyasal maddeler ömür için müsait olmalıdır. Yaşam için eğer olmazsa olmaz sudur. Genellikle sulak bölgelerde çeşitlilik fazladır. Bölgenin değişik özellikleri bir arada bulundurması değişik canlıların varlığını da bununla beraber getirir. Tüm coğrafi ve yapısal özelliklerin yanında en mühim faktörlerden biri de insandır. Geçmişte medeniyetlerin yaşamış olduğu bölgelerde birtakım bitkiler ekilmiş birtakım hayvanlar yetiştirilmiştir. Bu vaziyet genetik çeşitliliğe katkı sağlarken yeniden insan kaynaklı kirlilik, aşırı avlanma, doğaya zarar verme biyolojik çeşitliliği negatif etkileyen en mühim sebeplerdir.

Anahtar Kelimeler : Bir,bölgede,yaşayan,canlı,türlerinin,,genetik,farklılıkların,veömüralanlarının,çeşitliliği,biyolojik,çeşitlilik,olarak,adlandırılır.,Doğada,her,bir,can..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar