Bitkiler yerin altında nasıl iletişim kuruyor elektrik sinyalleri ile mi bu işi yapıyorlar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 20:16 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bitkiler yerin altında nasıl iletişim kuruyor elektrik sinyalleri ile mi bu işi yapıyorlar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Yeni meydana getirilen bir inceleme yardımıyla, bitkilerin toprak altında haberleşmek için kullandığı gizli saklı elektrik sinyali ağını daha iyi idrak etmek olası olabilir. Bu ağ daha ilkin Mycorrhizal fungi isminde mantarda gözlenmişti. Mantar toprağı bir elektrik devresi benzer biçimde kullanıyordu. Fiziksel deneyler ve diferansiyel denklemlere dayanan matematiksel modelleri birleştiren araştırmacılar, elektrikle sinyalleşmenin iyi mi gerçekleştiğini inceledi. Bitkilerin tam olarak ne benzer biçimde mesajlar ilettiği bilinmese de, bitkiler bu sayede yazışma oluşturmak istiyor olabilir.

Daha ilkin meydana gelen deneyleri temel alan çalışmada bu yer altı mesajlaşma sisteminin iyi mi işlediğine bakıldı. Elektriksel stimülasyon kullanılarak yardımıyla, bitkiler aynı toprakta olmasa bile iyi mi sinyal iletimi gerçekleştirdiği kontrol edilebiliyor. “Pahalı ve uzun devam eden deneyler yapmak yerine, önceki emek harcamaları temel alan matematiksel bir model kullanıyoruz,” diyor Alabama Üniversitesi’nden elektrik mühendisi Yuri Shtessel .

Oakwood Üniversitesi’nden, Biyokimyager Alexander Volkov ile çalışan Shtessel değişik saksılarda bulunan bitkileri aralarında hava boşluksuz ve havalı ortamlardaki iletişimini kontrol etti. Farklı Saksılarda İletken Yoluyla İletişim Saksıları birbirine bağlayan elektrik iletkeni olmadan rabıta kopuyordu. Gümüş bir tel yerleştirildiğinse ise rabıta yeniden kurularak, bitkiler içinde bir çeşit muhabbet(chat) kuruluyor. Yeni araştırmada aloe vera ve lahana benzer biçimde değişik türden bitkiler kullanarak, aralarındaki yazışma incelendi. Daha önceki deneylerde ise aynı tür domates bitkileri arasındaki yazışma incelenmişti.

İşte bu modeller bizlere değişik bitkiler içinde aynı yolla yazışma kurulabileceğini gösteriyor. “Bitkilerin kök ağını ve dağılımı kullanarak sinyalleşmesinin mutlaka olası bulunduğunu düşünüyorum. Domatesten, meşeye kadar toprak yada zeminde yazışma kurmaları olasıdır.

Burada toprak iletken rol üstleniyor,”diyor Shtessel. Yine de bu yeni emek harcama, bitkilerin birbirine ne dediğini veya aralarındaki iletişimin ne k adarının bilerek veya bilmeyerek gerçekleştiğini söylememekle beraber, bu mesajlar ile bitkilerin tehdit edilmesi, büyümesi veya nebat hareketini gösterme potansiyeli var. Daha öncesinde bitkilerin dokunmaya iyi mi reaksiyon verdiği ve bitkilerle yazışma kurabileceğimizi yayınlayan çalışmalarda var. Bitkiler ile alakalı i·lginç keşiflere bir yenisini ekleyen bu emek harcama yardımıyla gelecekte oldukca daha i·lginç işler ortaya konulabilir. “Bitkiler tarafınca iletilen ve alınan elektrik sinyallerinin bilişsel prosesine dair herhangi bir emek harcama yok. Diğer bir mevzu ise bitkilerin hava kanalıyla elektrik dalgalar üstünde iletimi kurup kurmadığıdır. Bu mevzu ise bugüne dek derinlemesine asla çalışılmamıştır,” diyor.

Shtessel. Araştırma Communicative & Integrative Biology dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.Sciencealert.Com/here-s-how-plants-can-secretly-send-each-other-underground-electrical-signals

Anahtar Kelimeler : Yenimeydana,getirilenbirincelemeyardımıyla,,bitkilerin,toprak,altında,haberleşmek,için,kullandığıgizli,saklıelektrik,sinyali,ağını,daha,iyiidrak,etm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar