Bitkilerin gece gündüz oksijenli teneffüs yapmalarına karşın atmosfere ancak geceleri CO2 gazı vermelerinin sebepleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:32 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bitkilerin gece gündüz oksijenli teneffüs yapmalarına karşın atmosfere ancak geceleri CO2 gazı vermelerinin sebepleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bitkiler dünyanın oksijen kaynaklarındadır. Enerji çevrimini başarı göstermiş bir halde gerçekleştirir. Bu enerji çevriminde olup biten bütün değişimlerin ana nedeni ise lüzumlu ortamın sağlanması ile gerçekleşmektedir. Çevremizde bulunan bitkiler yeşil yapraklıdır ve bu durumdan ötürü fotosentez vakasını gerçekleştirirler. Fotosentez gün içinde oksijen oluşumuna sebep olmaktadır. Ancak geceleri bu vaziyet fer varlığı olmadığından ötürü gıda artığı olan CO2 olarak verilmektedir. Gün ışığından yeterince faydalanan bitki, lüzumlu oksijeni sağlamaktadır.Besin doygunluğuna eriştikten sonrasında gün batımı gerçekleşir. Gün ışığının olmadığı bu durumda, fotosentezin ana şartı olan fer olmadığından ötürü bu vaziyet gerçeklenmez. Bu yüzden de karanlık fer reaksiyonlarıyla karıştırılan bir durumdur. Ancak bu durumun gün batımı ile bir alakalı yoktur. Karanlık fer reaksiyonlarında da oksijen çevrimi laf konusudur. Ancak gece bitkilerin CO2 dışarıya verme seviyelerinde bir artış görülür.

Anahtar Kelimeler : Bitkiler,dünyanın,oksijen,kaynaklarındadır.,Enerji,çevriminibaşarı,göstermişbirhaldegerçekleştirir.,Bu,enerji,çevrimindeolup,biten..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar