Bitkinin büyümesi ve gelişmesi için fer niçin gereklidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:20 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bitkinin büyümesi ve gelişmesi için fer niçin gereklidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bitkiler, büyüyüp gelişebilmek için birtakım temel ihtiyaçlara sahiptirler. Bitkilerin en temel ihtiyaçlarının başlangıcında ısı, fer (ışık), su ve toprak yer almaktadır. Son zamanda meydana getirilen birtakım faaliyetler ile topraksız ziraat yapılabilirken ısı, fer ve su olmadan ziraat halen istenilen verimde sağlanamamaktadır.

Bitkilerde fer ihtiyacı, fotosentez için gerekmektedir. Bilindiği suretiyle bitkiler havadaki karbondioksit gazı ve ışığı kimyasal bir reaksiyona sokarak fotosentez yaparlar ve ürün olarak kendilerine gıda sağlarlar. Bu gıda ile bitkiler gelişip büyür ve insanoğlu için gıda deposu olan meyve, dal ve yapraklarını sunarlar. Besin zincirinin en altlarında yer almakta olan bitkilerin temel ömür öyküsü bu şekildedir.

Bitki ehil fer alamadığında çiçek açmayabilir yada yeterince genişleyip uzayamaz. Bu şeklinde durumlarda insanoğlu bitkilerden istedikleri verimi sağlayamazlar. Bu durumlar bilhassa kış mevsimlerinde tarımın en büyük problemi olarak binlerce sene insanların hayatında mühim bir sorun olarak karşımıza çıktı, sonradan gelişen suni ışıklandırma ve seracılık sektörü ile beraber ise bu sıkıntı ortadan kalkarak, organik ışığın ve öteki etkenlerin kifayetsiz olması niteliğinde bile istenilen verim bitkilerden sağlanabilmiştir. Bitkiler üstünde meydana getirilen bu emekler neticesinde ise insanlar ehil ölçüde beslenebilmiş, bereket periyodu başlamış ve insanoğlu öteki alanlara yoğunlaşarak teknoloji ve toplumsal hayatın hızla gelişmesini sağlamışlardır.

Anahtar Kelimeler : Bitkiler,,büyüyüp,gelişebilmek,içinbirtakımtemel,ihtiyaçlara,sahiptirler.,Bitkilerin,en,temel,ihtiyaçlarınınbaşlangıcındaısı,fer,(ı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar