Biyoetiğin araştırma alanına giren mevzular nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 01:11 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Biyoetiğin araştırma alanına giren mevzular nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Etik kavramı, hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır. İnsan ilişkilerinde olsun meydana getirilen çalışmalarda olsun, toplumsal ve aile hayatı benzer biçimde mevzularda oldukca büyük öneme haiz olan bu konum, insani görevlerimizin en önemlilerini oluşturmaktadır. Bir öteki bireyin hakkına girmemek insanlara haysiyetli ve erdemli hareket etmek benzer biçimde birçok konum ahlaki teriminin içerisine girmektedir. Biyolojik emek harcamalar yahut tıbbi hareketlenmelerle devamlı olarak gündeme gelen ahlaki mevzusu kafalarda devamlı bir sual işaretlerine niçin olmaktadır. Bundan ötürü da biyoetik ismi verilen ve kendine özelleşmiş bir alan karşımıza çıkmaktadır.Biyoetik sıhhat alanında meydana getirilen birçok çalışmanın alt yapısını oluşturmaktadır. Gen teknolojisindeki değişimlerin takibi, doğum ve ötenazi olayları, kürtajın yasal olması benzer biçimde birçok bireyi direkt etkileyen ve günümüzde hala ciddi problemlerin yaşanmasına niçin olan mevzuları arasında barındırır. Ülkemizde yapılmasa da insanoğlu üstünde meydana getirilen deneylerin boyutları da yine biyoetiğin araştırma alanı içinde yer almaktadır. Etik ilkelerin korunması ile meydana gelen bu süreçte bu mevzular da görüldüğü benzer biçimde bir biyolojik ahlaki alanında bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Etik,kavramı,,hayatımızın,birçok,alanında,karşımıza,çıkmaktadır.,İnsan,ilişkilerinde,olsunmeydana,getirilençalışmalarda,olsun,toplumsalve,ailehaya..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar