Biyolojik birikimin insan sağlığı ve öteki canlılar üstündeki negatif tesirleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:48 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Biyolojik birikimin insan sağlığı ve öteki canlılar üstündeki negatif tesirleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Biyolojik birikim birtakım zararı dokunan maddelerin canlı bedeninde birikmesidir. Vücutta oluşan atıklar muhtelif sistemler ile atılmaya çalışır. Terleme, idrar, dışkı ve teneffüs benzer biçimde yöntemlerle vücuttan atılamayan maddeler biyolojik birikime sebep olur. Biyolojik birikime sebep olan atık maddeler temelde insan kaynaklıdır. Buna misal olarak ziraat ilaçları, gıdalarda kullanılan koruyucular, fabrikalardan doğaya salınan maddeler misal olarak verilebilir. Canlılar direkt bu maddelere maruz kalmış olarak yada maruz kalmış canlılara gıda alarak tüketerek atıkları vücuduna almış olur. Bundan ötürü gıda zinciri ilerledikçe biyolojik birikim de artar. Her canlı kendinden bundan önceki canlıyı tüketerek onun bedeninde biriken maddeleri de almış olur.Zararlı maddeler dokularda muayyen düzeye geldiğinde biyolojik birikimin zararları kendini göstermeye başlar. Atık madde konsantrasyonu arttığında doku görevini noksan yada yanlış yerine getirebilir. Hatta bu zararı dokunan maddeler birtakım hücreler için öldürücü olabilir. İnsanlar değişik canlıları gıda olarak tükettiğinden ötürü biyolojik birikimin tehlikesi altındadır. Az ilkin de anlatıldığı suretiyle tükettiğimiz besinlerin dokularında bulunan atık maddeler bedenimize geçiyor. Bu atıklar dokuların görevini yerine getirmesini engelleyebilir. Hücreler arası iletimi engelleyerek kas kasılması benzer biçimde vakaları bozabilir. Sinirsel iletime zarar verebilir. Hücresel yaşlanmayı hızlandırır. Hücre içerisindeki enzim sistemlerini bozabilir. Hücre DNA’sını etkileyerek geri dönüşümü olmayan ve irsi olabilecek mutasyonlara yol açabilir. Tüm bu zararlarından ötürü biyolojik birikimin önlenmesi yeniden insan elindedir.

Anahtar Kelimeler : Biyolojik,birikimbirtakımzararı,dokunanmaddelerin,canlıbedenindebirikmesidir.,Vücutta,oluşan,atıklarmuhtelifsistemler,ile,atılmaya,çalışır.,Ter..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar