Biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve biyokaçakçılığın önlenmesine yönelik çözüm önerileri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 01:21 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve biyokaçakçılığın önlenmesine yönelik çözüm önerileri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir bölgede yaşayan canlıların tür çeşidi, bu türler arasındaki genetik farklılıklar ve canlıların yaşamasına müsait ömür alanları şu demek oluyor ki ekosistemler ne kadar fazla ise biyolojik çeşitlilik de o denli fazladır. Ülkemiz dünya üstünde biyolojik çeşitlilik açısından en varlıklı ülkeler içinde yer alır. Bu zenginliğin ekonomik ve kültürel başta olmak suretiyle birçok faydası vardır. Ne yazık ki devletimizde bütün dünyada bu canlı çeşitliliği vehamet altında. Küresel ısınma, iklim değişimi, fabrikaların artışı, hava su toprak kirliliği benzer biçimde birçok niçin biyolojik çeşitliliğin azalması ve ekolojik dengenin bozulmasında başı çekmektedir.Ülkemiz ve dünyamız için geç olmadan biyolojik çeşitliliğin korunması adına ve biyokaçakçılığın önlenmesi adına tedbirler alınmalıdır. Kabaca bir ülkenin başka bir ülkeye ilişik genetik çeşitlilikten yasal olmayan yollarla hasılat sağlamasına biyokaçakçılık denebilir. Genellikle azca gelişmiş ülkelerde çoğunlukla görülen bu vaziyet ülkemiz açısından da vehamet arz etmektedir. Bu tehlikelerden korunmak için atılması ihtiyaç duyulan ilk adım insanların bilinçlendirilmesi ve eğitimdir. Biyokaçakçılığın ekonomik kaygılar doğrultusunda yapılamayacağı, bu durumun ülkemiz açısından büyük zararlara sebep olacağı bilinmelidir. Canlılar için yaşamsal tehlikeye neden olan en mühim sebep insan kaynaklı kirliliktir. Fabrikalaşma, fosil yakıtlar, kimyasal maddeler daha birçok muhit kirliliğine sebep olan maddeler ile alakalı denetlemeler tertipli yapılmalı, oluşan atık maddelerin toprağa, havaya, suya karışması engellenmelidir. Zararlı gaz üreten fosil yakıtlar yerine muhit dostu yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır.

Anahtar Kelimeler : Bir,bölgede,yaşayan,canlıların,tür,çeşidi,,bu,türler,arasındaki,genetik,farklılıklar,ve,canlıların,yaşamasınamüsaitömüralanlarışu,demek,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar