Bölünme kabiliyetini yitirmiş birtakım hücreler bölünme kabiliyetini yeniden nasıl kazanabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.07.2020 tarih ve 01:42 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Bölünme kabiliyetini yitirmiş birtakım hücreler bölünme kabiliyetini yeniden nasıl kazanabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücudumuzdaki her hücre belli bir amacı gerçekleştirmek suretiyle özelleşmiştir. Ancak başlarda herhangi bir amaçları yoktur. Hücresel farklılaşma ismi verilen bir süreç sonucunda belli bir hücre tipine, mesela kas veya sinir hücresine dönüşürler. Sinir hücreleri fazlaca özelleşmiş hücrelerdir ve her birinin sinir sistemi arasında belli bir yeri ve karmaşa görevleri vardır. Hücresel farklılaşma dönemi arasında özelleşirken, nöronların bölünme özelliklerini kaybetmiş olduğu ve tüm enerjilerini ve yapılarını bu yeni ve karmaşa görevlerini gerçekleştirmek suretiyle kullandıkları düşünülüyor.Yeni araştırmalar özelleşmiş herhangi bir rolü olmayan kök hücrelerin nöronların yenilenememesinin yol açmış olduğu sorunlara çözüm olabileceğini gösteriyor. Bu amaçla araştırmacılar kök hücrelerin nöronlara dönüşmek suretiyle farklılaşmasını sağlamaya çalışıyor. Bazı uzman araştırmacılar ise sinir hücrelerinin kendini yenileme yeteneklerinin oldukça sınırı olan binde belki olmasının nedeninin, biyolojik birtakım bileşiklerin nöronların elektriksel ikazları ileten kısmı olan aksonların gelişmesini engellemesi bulunduğunu düşünüyor. Her hücrede olduğu gibi, sinir hücresinin gövdesinde de DNA’yı arasında barındıran çekirdek bulunur. Dendritler (algılayıcılar) çevreden yada öteki nöronlardan gelen iletiyi algılar, Akson (iletici) ise bu bilginin öteki nöronlara iletilmesini sağlar. Belli bir müddet geçirildikten sonrasında yavaştan çekirdek haps olur ve bölünme yeteceğini kaybeder bu yüzden belli başlı durumlar haricinde hiç bölünmez. Mesela düştüğümüzde yaralandığımız vakit ölen hücreler yerine geçecek yeni hücreler gibi.

Anahtar Kelimeler : Vücudumuzdaki,her,hücre,belli,bir,amacı,gerçekleştirmeksuretiyleözelleşmiştir.,Ancakbaşlardaherhangi,bir,amaçları,yoktur.,Hücresel,farklıla..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar