Cam yada çelik kapta bulunan gazın sıcaklığı artırıldığında basıncında değişiklik olur mu?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:29 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Cam yada çelik kapta bulunan gazın sıcaklığı artırıldığında basıncında değişiklik olur mu?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Gazlar maddenin en gayri muntazam hali olarak bilinmektedir. Sahip olduğu muayyen hacim ve basıncı olmadığından ortamın şartlarına nazaran devamlı olarak değişim göstermektedir. Bu şartlardan en önemlisi sıcaklıktır.Sıcaklık bir madde içinde bulunan taneciklerinin haiz olduğu kinetik enerjiye verilen addır. Bir cismin sıcak veya soğuk olduğu bu kavramla anlatım edilir. Isı bir enerji iken ısı enerji olarak kabul edilmemektedir. Termometre ile ölçülür. Isı terimi ise sıcaklıkları değişik olan iki madde içinde alışverişi meydana getirilen bir enerji türüdür. Sıcaklıkları eşit iki madde içinde ise sıcaklık aktarımı ne olursa olsun gerçekleşmez. Sıcaklıkları değişik iki madde içinde ise sıcaklığı daha yüksek olandan diğerine doğru bir sıcaklık akışı gerçekleşir. Bu akış iki maddenin son sıcaklıkları eşit olana kadar devam eder.Sıcaklığı artırılan bir gazın basıncı ve kütlesi ve artar. Buna en mühim misal günlük yaşantımızda kullandığımız deodorantlardır. Bütün mamüllerin üstünde ateşle yaklaşmayın diye bir ibare görürsünüz. Bunun sebebi ise içinde gaz biçimde bulunan madde sıcaklığın artmasıyla tazyik artacak ve beklenmedik patlamalara yol açacaktır. Sıcaklık ile hem hacim bununla birlikte tazyik doğru orantıya sahiptir. Bu orantı da P.V=n.R.T bağlantısından gelmektedir.Bu bağlantıda eşitliğin aynı tarafında bulunanlar ters orantıya sahipken karşı tarafta bulunanlar doğru orantıya sahiptir. Basıncı artan bir gazın kütlesi azalırken, sıcaklığı artan bir gazın hem basıncı bununla birlikte kütlesi artmaktadır.Cam veya çelik bir kapta bulunan gaz ısıtıldığında ise basıncı artar sadece bulunmuş olduğu ortam elastiki bir yapıya haiz olmadığından kabı tamamen sarana kadar tazyik ve kütlesi artar. Kap tamamen gaz ile dolduğunda ise artış durağan olarak kalır.

Anahtar Kelimeler : Gazlar,maddenin,engayri,muntazamhali,olarak,bilinmektedir.,Sahip,olduğumuayyenhacim,ve,basıncı,olmadığından,ortamın,şartlarınanazarandevamlıolarakdeğ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar