Canlıların beraber yaşamalarının sağlamış olduğu yararlar nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 22:11 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Canlıların beraber yaşamalarının sağlamış olduğu yararlar nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Canlıların bir arada yaşamasının birçok etkinliği gözlenir. Bakıldığında yarar ve zarar tartışılmaktadır. Faydalı durumlar da göz önüne alındığında simbiyoz bir ömür seçimi bulunmaktadır. Bu süreç, bitkilerin ve öteki canlıların devamlı içinde bir balans kurulur. Karşılıklı olarak birbirleri üstünden beslenebilir ve yardımcı alabilmektedir. Örnek olarak verilebilecek bir konum nebat kökleri ile bu kökler üstündeki mantarlardır. Bu sürecin yaşanmasında iki tarafta yarar sağlarken bu simbiyotik ilişki yaşam süresince bu biçimde devam etmektedir. Dengeli bir biçimde bu süreç uzun vakit devam edebilir, kısa sürebilir veya canlılığın sonuna kadar bu biçimde gerçekleşir.Canlılarda olup biten bu beraber ömür, iki tarafın yarar sağlamasıyla bilinir. Ancak bunun haricinde bir süreçte vardır ki bu süreç bütün canlılar içi bilinmiş olduğu şeklinde yararlı geçmeyebilir. Parazitlik denen bu süreçte kişilerin geçimleri de bu aşama etkilenir. Birinin yarar ötekinin zarar sağlaması veya ki tarafınca zararına olan canlılık ilişkileri de bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Canlıların,bir,arada,yaşamasının,birçok,etkinliği,gözlenir.,Bakıldığındayararve,zarar,tartışılmaktadır.,Faydalı,durumlar,da,göz,önüne,alındığında,simbiyoz,bir..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar